Ciągnik z rozsiewaczem – jak należy nim pracować?

Optymalnie nawożona gleba jest jednym z czynników, które przyczyniają się do sukcesu uprawy roli. Stanowi podstawę uzyskania obfitych zbiorów. To z kolei przyczynia się do zwiększenia zysków z podejmowanej uprawy. Stosowanie nawozów mineralnych, choć jest dość kosztowne, uważa się obecnie za opłacalną inwestycję. Podobnie jest jeżeli chodzi o ciągnik z rozsiewaczem. To maszyna, która w znaczący sposób wpływa na ułatwienie i mechanizację pracy na roli. Umożliwiając równomierne rozprowadzenie nawozu na polu, gwarantuje jego dotarcie do każdego miejsca w jednakowym stopniu. Dobry rozsiewacz jest zatem niezbędnym wyposażeniem rolniczym dla wszystkich, którzy w codziennej pracy używają nawozów.

Optymalne wykorzystanie nawozów jest istotne głównie ze względu na ich kosztowność. Są bowiem dość drogie, a ciągnik z rozsiewaczem to maszyna umożliwiająca maksymalizację ich możliwości. Ilość zużytych nawozów różni się zależnie od rejonu naszego kraju, w jakim uprawiana jest ziemia. Od rodzaju gruntu i jego możliwości zależy bowiem głównie intensywność produkcji roślinnej w Polsce. Z danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że polscy rolnicy zużywają najwięcej nawozów potasowych. Ich zużycie nadal stopniowo wzrasta, osiągając już 38 kg/ha. Przy takiej skali zużycia warto zastanowić się nad tym, co można zrobić, by odpowiednio przygotować ciągnik do pracy przy nawożeniu i tym samym zmniejszyć koszty tego procesu.

Jak wybrać rozsiewacz do ciągnika?

Zakup maszyny rolniczej wiąże się zwykle z trudnym wyborem. Również ciągnik z rozsiewaczem to inwestycja wymagająca jednoczesnej znajomości parametrów technicznych i trendów na rynku branżowym. Aktualnie dostępnych jest kilka rodzajów rozsiewaczy do nawozów. Podstawowym kryterium dokonywania podziału tych maszyn rolniczych jest metoda ich montażu do ciągnika oraz ogólny sposób ich działania. Rozsiewacz może być zawieszany bezpośrednio na ciągniku lub przyczepiany do niego z własną osią. Ze względu na mechanizm działania rozsiewaczy, wyróżnia się tarczowe, wahadłowe i pneumatyczne. Pierwszy rodzaj maszyny rozrzuca nawóz za pomocą obracających się łopatek. Rozsiewacz wahadłowy w swojej pracy wykorzystuje ruch wahadłowy rury dozującej preparat. Z kolei rozsiewacze pneumatyczne rozrzucają nawóz dzięki sile powietrza.

Rolnicy, którzy na co dzień wykorzystują nawozy mineralne, najczęściej wybierają ciągnik z rozsiewaczem tarczowym. Charakteryzują się one zwartą budową, wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości, wysoką trwałością. Ponadto mają niewielką wagę przy jednoczesnej dużej szerokości roboczej. Komfort pracy jest zatem stosunkowo wysoki. Stosowanie tych modeli jest efektywne i wygodne. Daje najlepsze rezultaty przy niewielkim nakładzie czasowym.

Ciągnik z rozsiewaczem nawozu – jak wspomagają pracę rolnika?

Ciągnik z rozsiewaczem nawozu to obowiązkowe wyposażenie każdego rolnika pracującego na kilkudziesięciu hektarach pola. Jego wykorzystanie nie wymaga stosowania zaawansowanej technologii, choć nawigacja satelitarna mocno ułatwia pracę i optymalizuje koszty produkcji. Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia i nowoczesne oprogramowanie rozsiewacza to inwestycja, która stosunkowo szybko się zwraca. Największą zaletą rozsiewacza jest utrzymywanie stałej dawki rozprowadzanego nawozu bez względu od prędkości jazdy ciągnika. W celu prawidłowej pracy ciągnika z rozsiewaczem konieczny jest jedynie czujnik prędkości jazdy, umieszczony zwykle na kole traktora. Precyzyjną kontrolę ilości nawozu dostarczanego do rozsiewacza zapewnia sama maszyna.

Jak przygotować ciągnik z rozsiewaczem do aktywnej pracy podczas sezonu?

Bez względu na rodzaj zastosowanego rozsiewacza, przed sezonem należy sprawdzić jego stan techniczny i ogólną sprawność. Istotna jest kontrola zasuwy dozującej lub przenośnika ślimakowego. To one bowiem są odpowiedzialne za dozowanie odpowiedniej ilości rozsiewanego podczas pracy nawozu. Sprawny powinien być również czujnik prędkości. Przed użyciem zaleca się jego kalibrację. Należy ją wykonać na stumetrowym odcinku pomiarowym. W ten sposób uzyskuje się najwyższy poziom dokładności pomiaru. Należy ponadto wypoziomować zainstalowany rozsiewacz w oparciu o wskaźnik, który umieszczony jest zwykle na ramie maszyny. Następnie należy ustawić szerokość roboczą i wykonać próbę kręconą (w rozsiewaczach wykorzystujących napęd ślimaków dozujących). W razie konieczności ustawienia można poprawiać, działając zgodnie z zasadami eksploatacji maszyny.

Oprócz kontroli sprawności technicznej rozsiewacza należy zadbać o stan całego ciągnika. Jak przygotować ciągnik do sezonu? Przede wszystkim należy skontrolować filtr powietrza w ciągniku, filtr oleju, w razie konieczności wymienić również ciecz smarującą. Istotna jest ponadto sprawność filtrów hydraulicznych w ciągnikach i maszynach rolniczych. Stoją one na straży czystości cieczy roboczej, zapobiegając uszkodzeniom i awariom.

Co jest ważne, zanim kupisz ciągnik z rozsiewaczem?

Wybierając rozsiewacz do nawozu, który będziesz wykorzystywać podczas pracy traktorem, zwróć uwagę na jego pojemność i wagę (wyrażaną głównie w kg) oraz możliwe obciążenie. Na podstawie tych parametrów możesz optymalnie dopasować go nie tylko do własnych potrzeb, ale również do możliwości ciągnika. Pomocne mogą okazać się takie opcje, jak możliwość regulacji szerokości roboczej lejka, zabezpieczenia antykorozyjne lub zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Rolnicy doceniają przede wszystkim plandeki zabezpieczające przed deszczem i specjalne pokrowce. Na szczególną uwagę zasługują rozsiewacze z wagą do nawozu. Dzięki nim możliwe staje się łatwe odmierzenie masy wsypanego produktu. Co więcej, niektóre maszyny mają możliwość ustalenia ilości nawozu dozowanego w przeliczeniu na hektar uprawianego pola. W przypadku awarii lub usterki warto korzystać z wysokiej jakości części do rozsiewacza Kuhn Rauch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755