Czy drogi zakup maszyny rolniczej wiąże się z tanią eksploatacją? Przed takim dylematem stają potencjalni nabywcy sprzętu rolniczego marki Fendt. Zauważalną cechą maszyn Fendt jest bowiem wysoka cena. Należy jednak już na wstępie zaznaczyć, że idzie ona w parze z niezaprzeczalnie wysoką jakością każdej maszyny. Ciągniki rolnicze Fendt to sprzęt do zadań specjalnych. Odznaczają się maksymalną mocą, przyspieszając i optymalizując przebieg wszystkich prac na roli.
Ciągniki rolnicze Fendt obecne są w wielu światowych i polskich gospodarstwach. Zaopatrują się w nie zarówno właściciele niewielkich pól, jak i przedsiębiorcy posiadający wiele hektarów. Sprawdzą się bowiem w każdych warunkach. Nawet po kilkunastu latach eksploatacji działają w sposób niezawodny. Oczywiście o ich stan techniczny i sprawność należy w odpowiedni sposób dbać. Systematyczne kontrole i przeglądy, serwisowanie i konserwowanie maszyny wydłuża jej żywotność oraz utrzymuje ją na wysokim poziomie. Z tego względu nawet używane ciągniki i inne maszyny marki Fendt nadal pozostają stosunkowo drogie.
Spis treści:
Czy ciągniki rolnicze Fendt są warte swojej ceny?
Każda rozsądnie zainwestowana złotówka zwraca się dwukrotnie. W myśl tej zasady rolnicy nie powinni zastanawiać się nad tym, czy ciągniki rolnicze Fendt są warte swojej ceny. Przykładem opłacalnej inwestycji jest bowiem zakup maszyny od sprawdzonego producenta. Nowe traktory, podnośniki, prasy rolujące Fendt i kombajny zbożowe Fendt odznaczają się maksymalnie wysoką jakością i umiarkowanie niedrogą eksploatacją. Tymi cechami maszyny rekompensują wysoką cenę na rynku rolniczym. Co więcej, Fendt słynie z innowacyjnych rozwiązań. Jako pierwszy producent wyprodukował ciągniki wyposażone w przekładnie Turboshift oraz zawieszenie hydrauliczno-pneumatyczne kabiny i przedniego mostu, mogące osiągnąć prędkość jazdy 50 km/h.
Z pewnością cena zakupu maszyny rolniczej jest istotną kwestią w inwestycjach w branży rolniczej. Nie powinna być jednak decydującą. W każdej branży istnieją bowiem firmy, za których produkty klienci płacą najwięcej. W przypadku wyboru ciągnika i kombajnu dla potrzeb gospodarstwa kluczowe okazują się koszty utrzymania i eksploatacji maszyny. Koszt inwestycji ponoszony jest jednorazowo i zwykle pochodzi dodatkowo z pozyskanych dotacji. Sprzęt należy jednak następnie utrzymać, ponosząc koszty na bieżąco. Z reguły wyższa cena zakupu stanowi gwarancję dłuższego i niezawodnego użytkowania sprzętu w porównaniu do produktów mniej znanych producentów. Fendt to marka, która od lat słynie z innowacyjnych rozwiązań. Doceniane są one przez kolejne pokolenia. Opinie klientów są jednoznaczne – zadowolenie świadczy o renomie marki.
Ciągniki rolnicze Fendt z przekładnią Vario w polskim rolnictwie
Przekładnia Vario to nowoczesne rozwiązanie wykorzystywane we wszystkich dostępnych obecnie modelach ciągników rolniczych Fendt. Umożliwia bezstopniową jazdę w zakresie prędkości od 20 do 40 km/h. Bezstopniowo i bez zużywania podzespołów w traktorach tych można ponadto zmieniać kierunek jazdy maszyny. Steruje się nią za pomocą specjalistycznego joysticka Vario oraz pedału przyspieszenia. Ruch joysticka w przód powoduje przyspieszenie maszyny, w tył – zmniejszenie jej prędkości. Dźwignia wielofunkcyjna umożliwia szybką zmianę toru jazdy oraz aktywację tempomatu. Zastosowanie przekładni bezstopniowej Vario zapewnia maszynie zwrotność, kompaktowość oraz wzorowy komfort obsługi połączony z maksymalną mocą i wydajnością.
Przekładnia Vario jest znakiem charakterystycznym marki Fendt niemal od samego początku jej funkcjonowania. Skoro mechanizm spełnia należycie swoją funkcję, nie należy go zmieniać, a jedynie ulepszać. Ciągniki rolnicze Fendt wyposaża się w hydrauliczno-mechaniczny układ przeniesienia napędu. W przekładni tej stosuje się pompę i silnik hydrauliczny. Choć jej działanie wydaje się skomplikowane, pod względem mechanicznym jest to prosta konstrukcja. W pewnych momentach pracy napęd przenoszony jest dwutorowo. Moc pochodząca z wału korbowego przekazywana jest do przekładni planetarnej wbudowanej w system Vario. Część mocy kieruje się również do napędu pompy hydraulicznej. Olej tłoczony jest do silnika hydraulicznego, gdzie jego ciśnienie zamienia się na moment obrotowy.
Ciągniki rolnicze Fendt 1100, Fendt 1000 i Fendt 900 – najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie mocy traktora
Napęd VarioDrive w ciągnikach rolniczych marki Fendt serii 900 i 1000 Vario to nowoczesna pompa i dwa silniki hydrauliczne. Jeden silnik z przekładnią planetarną przekazuje napęd na tylną oś, a drugi wyłącznie na przednią oś. Zależnie od warunków, operator zyskuje gwarancję, że moc rozdzielana jest optymalnie pomiędzy osiami. To z kolei przyczynia się do maksymalizacji wydajności mocy silnika. Zaletą tej konstrukcji jest również zwiększenie prędkości przednich kół na uwrociach. Nawet największe ciągniki rolnicze Fendt określane są mianem zwrotnych i niemożliwych do zakopania. Liczne testy mocy uciągu i spalania zwracają uwagę użytkowników na przełożenie się optymalizacji wykorzystania mocy na niskie spalanie. Ekonomia i oszczędność to kolejna zaleta nowoczesnych maszyn Fendt.
Ciągniki rolnicze Fendt Vario 1100 to pierwsze maszyny gąsienicowe w wysokiej klasie mocy, wyposażone w przekładnię bezstopniową. Dodatkowo napęd ma podwozie z zawieszeniem, zapewniając operatorowi komfort pracy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Dużą powierzchnię styku gwarantuje szeroki rozstaw osi, a zwiększenie trakcji zmniejsza nacisk na glebę, optymalnie rozkładając ciężar na powierzchni styku podłoża. Modele Fendt Vario 900-1100 zapewniają moc silnika wahającą się od 511 do 673 KM.
Starsi kuzyni nowych ciągników rolniczych – modele marki Fendt serii 200 i 300 Vario
Starsze modele ciągników rolniczych Fendt Vario charakteryzują się mocą silnika od 58 KM do 223 KM. Fendt serii 200 Vario wyposażono w intuicyjną technologię obsługi maszyny połączoną z niewielkimi rozmiarami sprzętu i wygodną kabiną operatora. Niski stosunek masy do mocy modelu gwarantuje mniejszy nacisk maszyny na podłoże. To szczególnie istotne przy pracy na łąkach oraz grząskich polach uprawnych. Ciągnik jest wąski i kompaktowy, co zapewnia mu maksymalną zwrotność.
Ciągniki rolnicze Fendt 300 Vario to generacja maszyn łączących sprzęt rolniczy z biurem. Obejmuje bowiem nowe stanowisko pracy operatora – FendtONE. Składa się ono z deski rozdzielczej z 10-calowym ekranem, podłokietnika z joystickiem oraz terminala. Ustawienia maszyny można zatem na bieżąco zmieniać bez konieczności ruszania się z fotela operatora. System umożliwia szybkie i łatwe przesyłanie danych z biura do maszyny i odwrotnie. Wszystko to w dowolnym miejscu i czasie. System z opcją zarządzania flotami jest niezależny od zewnętrznych dostawców, a suwerenność danych zawsze leży po stronie klienta.
Ciągniki rolnicze Fendt 500-800 Vario
Nowe modele serii Fendt 500 Vario to kompaktowość, wydajność i uniwersalność w różnorodnych pracach rolnych. Sprawdzają się również na użytkach zielonych, w transporcie czy pracach podwórzowych. Podobne zastosowanie mają ciągniki rolnicze Fendt 600 z wykorzystaniem ładowacza czołowego. Fendt serii 700 Vario to ciągniki wyposażone w dźwignię krzyżową (joystick 3L). Umożliwia ona sterowanie trzecim i czwartym zaworem hydraulicznym oraz ładowaczem czołowym. Zmiana kierunku jazdy jest płynna i komfortowa, a większość komend operator jest w stanie wydać za pomocą pojedynczych przycisków na dźwigni. Ciągniki rolnicze Fendt serii 800 Vario doskonale sprawdzają się w pracach transportowych dzięki odpowiedniej mocy silnika – aż do 287 KM. Posiadają ponadto zintegrowany system regulacji ciśnienia w oponach Fendt VarioGrip. Optymalne ciśnienie przynosi korzyści głównie w postaci oszczędności paliwa i zwiększenia stopnia pokrycia obszaru. Zapobiega ponadto zmniejszeniu ugniatania gleby i stratom plonów. W tym modelu zastosowano ponadto połączenie recyrkulacji spalin Agrex z pasywnym filtrem cząstek stałych i technologią SCR.
Traktor Fendt e100 V Vario – przyszłość rolnictwa
Firma Fendt wyznacza nowe trendy – zaprezentowała bowiem pierwszy w pełni elektryczny ciągnik e100 V Vario. Moc ciągła jego silnika sięga 55 kW. Pojemność akumulatora 100 kWh zapewnia do 5 godzin nieprzerwanej pracy. Dzięki napędowi elektrycznemu funkcjonuje na co dzień bez emisji spalin, z mniejszym obciążeniem hałasem. Elektryczne ciągniki Fendt idealnie sprawdzają się zatem w szklarniach, uprawach specjalnych oraz gospodarstwach produkujących własną energię elektryczną. Wykorzystuje się go również w pracach komunalnych.
Co zrobić, gdy maszyna ulegnie awarii w gospodarstwie rolnym?
Nawet najlepiej wyposażona maszyna rolnicza może ulec awarii w gospodarstwie rolnym. Codziennie pracuje bowiem w trudnych warunkach nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Z tego względu dla rolników kluczowa powinna być wiedza, jak przygotować ciągnik do sezonu, by jak najmniej części do ciągników rolniczych potrzebować podczas kampanii. Każdy przestój sprzętu w rolnictwie wiąże się ze stratami ekonomicznymi. Choć ciągniki rolnicze Fendt charakteryzują się niezawodnością, niektóre ich podzespoły i części zużywają się i potrzebna jest systematyczna kontrola ich stanu oraz ewentualna wymiana.
Części do maszyn rolniczych Fendt dostępne są w naszym sklepie internetowym. W ofercie znajdują się m.in. filtry hydrauliczne, filtry powietrza, cylindry, czujniki, filtry oleju, elementy wyposażenia klimatyzacji i kabiny operatora, tuleje, przyciski i włączniki, a nawet gotowe zestawy naprawcze. Ich dostępność od ręki oraz szybka wysyłka sprzyjają przyspieszeniu procesu naprawy potrzebnych maszyn rolniczych.
Źródło: Pixabay