Ciągniki rolnicze Massey Ferguson – przegląd sprzętu od amerykańskiego giganta

Ciągnik rolniczy to podstawowa maszyna znajdująca się na wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa rolnego. Wykorzystuje się go obecnie do większości prac na roli. Ciągnik używany jest do wielu trudnych zadań, przeprowadzanych najczęściej w skrajnie trudnych warunkach. Ciągniki rolnicze Massey Ferguson napędzają maszyny, które nie posiadają własnego napędu, co sprawia, że można do nich podłączyć przede wszystkim siewniki, pługi, opryskiwacze i rozrzutniki. Pokonują trudne tereny i działają na niestabilnym podłożu, muszą zatem charakteryzować się wytrzymałością. Wyposaża się je zatem w zaawansowane technologicznie systemy, wspierające działanie silnika, napędów i przekładni. Jakie ciągniki rolnicze oferuje amerykański gigant?

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson rozpoznawalne są na całym świecie. Ich wytrzymałość nie jest jednak jedynym atutem sprzętu. Modele producenta cechują przede wszystkim wydajne linie napędowe, wytrzymałe podwozia i niskie zużycie paliwa. Zapewniają komfort operatora w kabinie, bardzo dobrze się prowadzą. Producent oferuje wiele serii i modelów tych maszyn rolniczych, odpowiednio dobranych i dostosowanych przede wszystkim do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. W procesie ich eksploatacji liczy się nie tylko dopasowanie do powierzchni, którą maszyna ma pokonywać, ale również ilość, różnorodność i częstotliwość zadań, jakie wykonuje się z jej pomocą.

Massey Ferguson – czym wyróżnia się producent?

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson cieszą się wysoką renomą głównie dzięki przychylnym opiniom ich użytkowników. Od wielu lat rolnicy wybierają te maszyny, doceniając ich niezawodność i skrajnie wysoki poziom wydajności. Na polskim rynku rolniczym producent ten kojarzony jest przede wszystkim z komfortem użytkowania, wysoką jakością i precyzją wykonania każdego elementu wyposażenia. W Polsce pierwszy ciągnik tej marki wyprodukowano w Zakładach Mechanicznych URSUS. Zakup licencji na ich produkcję podyktowany był chęcią szybkiej innowacji polskiego rolnictwa za rządów Edwarda Gierka. Dużą zaletą producenta jest ponadto dostępność oryginalnych i zamiennych części do maszyn rolniczych Massey Ferguson w internetowych sklepach rolniczych. Części do ciągników rolniczych są poszukiwane przez rolników najczęściej przed rozpoczęciem żniw, wówczas należy bowiem przygotować ciągnik do sezonu i wzmożonej pracy nawet przez kilkanaście godzin dziennie.

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson serii MF 9S, MF 8S, MF 7S, MF 6S, MF 5S

Seria ciągników rolniczych Massey Ferguson MF 9S napędzana jest 6-cylindrowymi silnikami AGCO Power, których pojemność sięga 8,4 litra. Zgodność z przepisami Stage V gwarantuje uproszczony system oczyszczania spalin, czuwający jednocześnie nad ekonomią procesu spalania. Zbiornik paliwa ma pojemność 660 litrów, a zbiornik płynu AdBlue – 68 litrów. Wspólnie zapewniają nieprzerwaną i bezpieczną pracę silnika. Takie ilości cieczy wystarczają bowiem na długie dni pracy bez konieczności ich uzupełniania. Tym samym zmniejsza się liczbę koniecznych do wykonania prac serwisowych i przestojów maszyny. Maksymalna moc może zostać dodatkowo doładowana nawet o 30 KM, generując wartości do 150 Nm dodatkowego momentu obrotowego. Operator może korzystać z trybu automatycznego, który dopasowuje obroty silnika do obciążenia i prędkości. O komfort operatora dba dźwignia Multipad oraz dźwignia Power Control. Seria ta oferuje najlepszy stosunek mocy do masy.

MF 8S

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson serii MF 8S wyposażono w wydajne układy napędowe, nową przekładnię Powershift Dyna-7 oraz bezstopniową przekładnię Dyna-VT. Są one dostępne wspólnie z systemem Engine Power Management, zwiększając moc ciągnika wówczas, gdy istnieje taka potrzeba. Pozwala to na optymalizację procesu spalania paliwa i uzyskanie maksymalnej mocy silnika przy niskich obrotach. Ta seria odznacza się najniższym poziomem hałasu w kabinie operatora w porównaniu do innych serii i modeli ciągników rolniczych dostępnych na rynku. Zastosowanie układu hydraulicznego umożliwia wykonywanie prac z szerokim wachlarzem maszyn towarzyszących, zwiększając ogólny poziom uniwersalności maszyny. W serii tej zmniejszono koszty eksploatacji dzięki zastosowaniu systemu MF Guide, minimalizując nakładanie się zabiegów poprzez staranne sterowanie sekcjami.

MF 7S, MF 6S, MF 5S

Seria MF 7S wyposażona jest w 6-cylindrowe silniki z nowoczesnymi przekładniami i układem hydraulicznym. Serię cechuje optymalny rozstaw osi – długość rozstawu kół wynosi 2,88 m, co wspomaga stabilność zarówno z osprzętem, jak i bez niego. Za pomocą dźwigni Multipad operator steruje skrzynią biegów, tempomatem, tylnym podnośnikiem i zarządza uwrociami. Podobne udogodnienia zastosowano w ciągnikach rolniczych marki Massey Ferguson serii MF 6S i MF 5S. Wszystkie ciągniki z serii MF niezależnie od prowadzonej działalności nadają się różnorodnych zastosowań. Zwykle wykorzystuje się je w klasycznym rolnictwie mieszanym, ale są one równie skuteczne w przedsiębiorstwach usługowych i uprawowych. Całą serię można dostosować indywidualnie do własnych potrzeb dzięki szerokiemu wyborowi silników, przekładni, specyfikacji kabiny i opcji hydrauliki.

Nowoczesna i potężna seria 8700 S

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson serii 8700S to najpotężniejsze maszyny, które wyszły z taśmy produkcyjnej opisywanej firmy. Ich moc sięga aż 405 KM. Silniki dostarczają najwyższą moc przy jednoczesnej minimalizacji nakładów na utrzymanie maszyny. Nowoczesne przekładnie, system ISOBUS z joystickiem – to tylko niektóre z czynników wpływających na wydajność sprzętu tej serii. Przemyślano tu nawet średnicę tylnego koła, która ma zwiększać przyczepność, zmniejszać poziom ugniatania gleby, a co za tym idzie – zwiększać wydajność maszyny i zyski. Średnia masa wysyłkowa ciągnika sięga aż 15000 kg, co odznacza go na tle innych maszyn. Wykorzystuje się je zwykle w większych gospodarstwach rolnych, gdyż ich moc pozwala na zastosowanie wielu urządzeń towarzyszących. Oprócz tych, które można podłączyć do wytrzymałego traktora, w gospodarstwach domowych popularnością cieszą się kombajny zbożowe Massey Ferguson oraz prasy rolujące Massey Ferguson.

Ciągniki Massey Ferguson MF 5700S i MF 5700M

W ciągnikach serii MF 5700S i MF 5700M przełączanie 16 biegów jazdy do przodu i 16 biegów jazdy do tyłu odbywa się bez użycia sprzęgła za pośrednictwem przekładni Dyna-4. Automatyczną zmianę biegów umożliwia ponadto funkcja AutoDrive. Co więcej, aktywacja sprzęgła w razie konieczności może nastąpić wraz z momentem naciśnięcia na pedał hamulca. Serię traktorów Massey Ferguson wyposażono bowiem w dodatkową funkcję sprzęgła w hamulcu. Opcja ta jest szczególnie wygodna i przydatna przy pracach wykonywanych z użyciem ładowacza czołowego. Prostą pracę dla operatora zapewnia intuicyjna dźwignia Power Control.

Tradycyjne i nowoczesne rozwiązania w ciągnikach MF 1700M, MF 1700E, MF 1500

Modele serii MF 1700M oferują moc silników w przedziale 35-67 KM. Wysoka sprawność, wydajność i jakość zapewnia najwyższe standardy jakości wykonywanej pracy w każdych warunkach. Ciągniki rolnicze Massey Ferguson w tej serii są kompaktowe, a ich wyposażenie w nową przekładnię hydrostatyczną umożliwia przemieszczanie się maszyny w ruchu drogowym, zwiększając prędkość maksymalną do 34 km/h. Podobnie jak w tradycyjnych ciągnikach rolniczych, również w tym urządzeniu zastosowano dźwignię nawrotną do sterowania kierunkiem jazdy. Dźwignia regulacji prędkości i przekładnia mechaniczna 12×12 wspierają maksymalną wydajność i oszczędność paliwa. Regulowana kolumna kierownicy, platforma z poręczami, klimatyzacja, fotel z amortyzacją mechaniczną, doskonała widoczność i niewielki rozmiar elementów sterujących w kabinie to czynniki, które działają na korzyść operatora, zwłaszcza podczas długotrwałej i trudnej pracy.

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson MF 1700E stworzono z myślą o mniejszych gospodarstwach i przedsiębiorstwach. Idealnie sprawdzają się zatem w ograniczonej przestrzeni ogrodów, winnic, sadów. Te lekkie i zwrotne maszyny dobrze radzą sobie również w pracach przy utrzymaniu terenu, na polach golfowych czy innych obiektach sportowych. Silnik osiąga moc do 54 KM. Instalacja hydrauliczna ma nieskomplikowany typ otwarty i imponuje dużym udźwigiem – aż do 1200 kg. Podobnie przedstawiają się parametry kompaktowych maszyn z serii MF 1500, których silniki osiągają moc do 25 KM.

ciągniki rolnicze Massey Ferguson

Źrodło: Depositphotos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755