Nowoczesne technologie obecne są w każdej możliwej dziedzinie naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz śmielej wchodzą również do branż przemysłowych i gospodarczych. Korzystają z nich powszechnie rolnicy, którym umożliwiają one kontrolowanie skomplikowanego procesu uprawy roślin. Inteligentne rozwiązania rolnicze bazują na możliwościach technologii informatycznej i nowoczesnych urządzeniach mobilnych. Postęp technologiczny dał rolnikom liczne narzędzia, które umożliwiają zwiększenie produkcji, optymalizację plonów, a co za tym idzie – podniesienie zysków finansowych.
Jakie systemy wykorzystują inteligentne rozwiązania rolnicze? Przede wszystkim automatyczne naprowadzanie maszyn możliwe dzięki sygnałowi GPS (Globalny System Pozycjonowania). W maszynach rolniczych umieszcza się inteligentne i nowoczesne sensory oraz kamery podłączone do sieci internetowej i urządzeń mobilnych lub stacjonarnych (komputera). Innowacyjne rozwiązania stosowane przez producenta John Deere umożliwiają nie tylko kontrolę rolnika-operatora nad pojedynczymi maszynami i wykonywanymi przez nie pracami polowymi. Dzięki połączeniu sieciowemu rolnicy i zarządcy gospodarstw zdalnie kontrolują stan całego posiadanego przez nich parku maszynowego. Przesyłanie zadań pomiędzy urządzeniami i sprzętem odbywa się również za pośrednictwem Bluetooth, GPRS oraz specjalistycznych programów dostosowanych do rodzaju maszyny.
Spis treści:
Inteligentne rozwiązania rolnicze – rolnictwo precyzyjne John Deere
Firma John Deere proponuje rolnikom inteligentne rozwiązania rolnicze zebrane w metodologii określanej mianem rolnictwa precyzyjnego. W maszynach wykorzystano zaawansowane systemy z zakresu naprowadzania. W starszych modelach ciągników rolniczych John Deere dostępny jest AutoTrack™, który można w łatwy sposób przenosić między maszynami i używać go nawet w urządzeniach konkurencyjnych marek. Powtarzalne zadania konieczne do wielokrotnego wykonywania w ramach uprawy gospodarstwa rolnego nie stanowią już wyzwania. Brak pominięć i brak nakładek to cechy charakterystyczne innowacyjnego naprowadzania maszyn John Deere. Wykorzystanie innowacji w przemyśle rolniczym zwiększa niezawodność maszyn i przyczynia się do zmniejszenia poziomu ich awaryjności. Mimo wszystko warto mieć kontakt do dobrego dystrybutora oryginalnych części do John Deere.
Wydajność maszyny i efektywność jej działania zwiększa się również wraz z wykorzystaniem nowoczesnych sterowników oraz programowalnych urządzeń. Tego rodzaju inteligentne rozwiązania rolnicze zmniejszają ryzyko popełnienia błędu podczas rutynowych i nudnych czynności. Zaniedbania i pomyłki mogą zaś okazać się dla rolnika bardzo kosztowne. Zarządzanie wykonywanymi operacjami maszyn John Deere możliwe jest dzięki zastosowaniu systemu AutoTrac™ Turn Automation. Umożliwia on dokładne manewrowanie maszyną na obrzeżach i eliminuje stres operatora. John Deere Machine Sync bezprzewodowo łączy ze sobą wiele maszyn w jednej sieci. Większość sieczkarni polowych producent wyposażył w układ aktywnej kontroli załadunku. Precyzyjne podążanie za uprawami rzędowymi umożliwia AutoPath™.
By korzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych aplikacji oraz systemów możliwe było we wszystkich lokalizacjach, konieczne jest dalsze rozbudowywanie infrastruktury oferującej internet szerokopasmowy.
Inteligentne rozwiązania rolnicze John Deere – odbiorniki StarFire™
Inteligentne rozwiązania rolnicze stosowane przez John Deere pozwalają dostosować rolnictwo do miejsca uprawy i specyfiki ukształtowania danego terenu. Zarządzanie analityczne pozwala ocenić możliwości danego gospodarstwa i zoptymalizować proces doboru nasion, środków ochrony roślin i nawozów. W ramach inteligentnego sterowania możliwe staje się kontrolowanie sekcji oraz zmiana dawkowania. Dostępne jest ponadto laboratorium pokładowe HarvestLab™.
W technologii inteligentnego rolnictwa precyzyjnego wykorzystuje się Star Fire, którego działanie opiera się na konstelacjach GPS, GLONASS, Galileo. Dzięki temu, że system ten dostrzega więcej satelitów na niebie, jest w mniejszym stopniu podatny na efekt cienia. Dokładność trasy przejazdu sięga zatem nawet ±15 cm. Odbiorniki wykorzystują ponadto tzw. sygnał korekcyjny, który zapewnia coroczną powtarzalność przez okres 5 lat. Przejazdy mogą być zatem wykonywane w tych samych trasach i po tych samych liniach zarówno w trakcie sezonu, jak i poza nim. Nasiona i nawóz są dokładnie umieszczane w tych samych miejscach, gdzie wcześniej dokonywano siewu. Dzięki automatyzacji tego procesu minimalizuje się ryzyko przesunięcia linii i konieczności ponownego mapowania granic.
Inteligentne wyświetlacze i system ISOBUS
John Deere, jako producent stosujący inteligentne rozwiązania rolnicze, oferuje wyświetlacze przenośne uniwersalne i dedykowane do określonych rodzajów i modeli maszyn. Każdy z nich posiada dotykowy ekran oraz możliwość połączenia z systemem ISOBUS, czyli mobilnej integracji i transferu danych pomiędzy ciągnikiem rolniczym a innymi maszynami. Nowoczesne terminale pozwalają na wspomaganie operatora w satelitarnej nawigacji równoległej lub w pełni przejmują kierowanie ciągnikiem bądź maszyną samojezdną. Oprogramowanie umożliwia zatem zdalne prowadzenie maszyn w czasie rzeczywistym we wszystkich dostępnych trybach jazdy. W zależności od sezonu prac wszystkie wyświetlacze można stosować i przechowywać również w innych ciągnikach czy kombajnach. Są one przystosowane w pełni do spełniania wszystkich zaawansowanych funkcji rolnictwa precyzyjnego.
Aktualizacje oprogramowania są automatyczne. Zapewniają użytkownikom wygodę i komfort stosowania nowoczesnych urządzeń IoT. Najnowsze funkcje aplikacji są zatem dostępne dla każdego, bez konieczności odbywania czasochłonnych wizyt u dealera. Wśród aktywacji dostępnych w wyświetlaczach wymienia się: AutoTruck, System AutoTrac RowSense, AutoTrack Vision, AutoTrac™ Implement Guidance, AutoTruck Turn Automation, Machine Sync.
Innowacyjność i mobilność dzięki łączności JDLink™
Zrównoważony rozwój nowoczesnego rolnictwa zapewnia łączność i zdalne monitorowanie przebiegu prac oraz ich postępów w czasie rzeczywistym. John Deere służy użytkownikom nowoczesnym systemem telematycznym JDLink. Dane maszyny pokazują jej wydajność i umożliwiają szybką optymalizację. Co więcej, rzeczywiste pozycje maszyn są widoczne w dowolnym miejscu i czasie dla całej floty. Łączność dostarcza rolnikowi informacji nie tylko o lokalizacji maszyny, ale również jej zużyciu paliwa czy aktualnym obciążeniu silnika. Wszystkie dane zgromadzone z maszyn są na bieżąco wizualizowane przez aplikację analizatora maszyny.
Pakiet danych przesyłany jest co 30 sekund do Operations Center. Dzięki wysokiej jakości synchronizacji możliwe staje się śledzenie na żywo postępów prac w aplikacji. Inteligentne rozwiązania rolnicze nie byłyby jednak do osiągnięcia bez zastosowania nowoczesnych wyświetlaczy.
Wśród innych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w rolnictwie warto wymienić również drony. Tak zaawansowana robotyka pomaga rolnikom spojrzeć na własne gospodarstwo z innej perspektywy. Pomagają w tworzeniu map pokazujących znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji. Rolnik poznaje kondycję uprawianych roślin oraz ich dobowy cykl aktywności. W ten sposób również można znacznie ograniczyć ilość zużywanych nawozów oraz ocenić dojrzałość plonów. W czasie suszy użycie dronów pomaga w oszacowaniu ewentualnych szkód.
Rolnictwo precyzyjne John Deere – dlaczego warto je wybrać?
Inteligentne rolnictwo wykorzystuje możliwości, jakie stwarza Internet of Things. IoT umożliwia wprowadzenie do rolnictwa rozwiązań smart, które są łatwe w obsłudze i często także dosyć uniwersalne. Poszczególne podzespoły są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu można je wykorzystywać w różnorodnych maszynach. U producenta John Deere zastosowanie nowoczesnych rozwiązań IoT (internetu rzeczy) można znaleźć w wielu seriach ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych. W specjalistyczne czujniki IoT i nowe technologie wyposażono również sieczkarnie i opryskiwacze John Deere.
Skoro inteligentne rozwiązania rolnicze są tak powszechnie używane, warto zastanowić się nad ich głównymi zaletami. Umożliwiają one przede wszystkim skrupulatne monitorowanie stanu i wydajności wykonywanych prac. Z ich wykorzystaniem rolnik monitoruje zużycie wody, ilość nasadzeń i siewów, jakość procesu nawożenia, a nawet stopień zużycia niektórych narzędzi rolniczych. Technologie wykorzystywane w rolnictwie pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa, nawozów i środków ochrony roślin, zwiększając rentowność całego gospodarstwa rolnego. Zmniejszenie nakładu finansowego na utrzymanie roli ma duże znaczenie zarówno w małych, jak i w większych gospodarstwach. Podejmowanie wyzwań związanych ze stosowaniem inteligentnych systemów jest zatem przede wszystkim opłacalne.
Inteligentne rozwiązania rolnicze oparte na nowych sposobach przesyłania danych oraz ich integracji umożliwia rolnikom oszczędność pieniędzy, czasu i energii. Proste interfejsy i przejrzyste menu pomaga w lepszym zrozumieniu aktualnych potrzeb danego gospodarstwa, usprawniając często trudny proces podejmowania innowacyjnych decyzji. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań rolniczych pomaga łatwo monitorować własne postępy. Dzięki obszernej analizie danych użytkownik zyskuje bezcenną wiedzę na temat jakości i wydajności wykorzystywanych technologii rolniczych zarówno w produkcji żywności (uprawie zbóż, owoców i warzyw), jak i hodowli inwentarza żywego.