ISOBUS w maszynach rolniczych (ciągniki, kombajny) na przykładzie Massey Ferguson – podstawa nowoczesnego rolnictwa?

Współczesne rolnictwo opiera się nie tylko na pracy maszyn rolniczych w polu, ale również na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań w optymalizacji procesów produkcji oraz gromadzenia danych. Jedną z zaawansowanych technologii, którą producenci aktualnie oferują swoim klientom, jest ISOBUS. To międzynarodowy standard komunikacyjny o charakterze uniwersalnym i wszechstronnym. Ułatwia on zdecydowanie pracę rolników. Umożliwia m.in. optymalne zarządzanie poszczególnymi maszynami rolniczymi znajdującymi się w rozbudowanej flocie gospodarstwa.

ISOBUS jest znormalizowanym systemem transmisji danych między ciągnikiem rolniczym a połączonym z nim sprzętem. To zwykle inna maszyna rolnicza, którą łączy się z ciągnikiem przez kompatybilne połączenie plug and play. Zestaw jest gotowy natychmiast po odpowiednim podłączeniu wszystkich elementów. Prostota i intuicyjność obsługi systemu pozwala na jego wykorzystanie w każdych warunkach i przez właścicieli różnorodnych sprzętów w gospodarstwach o rozmaitej powierzchni. Z tego powodu staje się on coraz popularniejszy.

Co to jest system ISOBUS? Rolnictwo precyzyjne

ISOBUS to system stworzony na potrzeby rolnictwa cyfrowego, wynikający z wysokiego poziomu automatyzacji wszystkich procesów produkcyjnych zachodzących zarówno w polskich, jak i światowych gospodarstwach. Standard komunikacyjny ISO 11783 umożliwia interoperacyjność między ciągnikami rolniczymi Massey Ferguson a maszynami rolniczymi i sprzętem różnorodnych marek. Jedna magistrala danych i uniwersalny terminal z wyświetlaczem, niezależnie od producenta, umożliwia sprawne sterowanie wszystkimi kompatybilnymi urządzeniami. Co więcej, podłączenie systemu nie wymaga stosowania niezliczonej ilości kabli, ani nawet montowania wielu monitorów w kabinie operatora. Wykorzystanie terminala ISOBUS usprawnia pracę rolnika, stwarzając możliwość zarządzania informacjami. Pozwala na śledzenie danych operacyjnych w warunkach rzeczywistych. Głównie jest to zużycie paliwa, prędkość i stopnień obciążenia maszyny.

Jak system wykorzystuje się w ciągnikach rolniczych?

System ISOBUS wykorzystywany jest jako nowoczesna technologia w ciągnikach Massey Ferguson. W rolnictwie zrównoważonym stosuje się go w celu automatycznego sterowania maszynami i monitoringu pracy za pośrednictwem precyzyjnych aplikacji. Osprzęt roboczy podłączany do systemu to głównie rozsiewacze nawozów, siewniki, prasy rolujące Massey Ferguson, a nawet kosiarki. Istotnym aspektem działania systemu ISOBUS jest Tractor Implement Management (TIM). Za jego pośrednictwem maszyny rolnicze mogą automatycznie regulować parametry techniczne pracy głównego ciągnika rolniczego, co w efekcie zwiększa wydajność całego procesu produkcyjnego i sprzyja oszczędnościom. Obsługiwanie różnych maszyn współpracujących z tyłu ciągnika dzięki nowoczesnym terminalom i na podstawie sygnału GPS okazuje się jeszcze łatwiejsze.

System pozwala ponadto na precyzyjne aplikowanie środków ochrony roślin i nawozów (Section Control), dbając o zachowanie innowacyjnych zasad zrównoważonego rolnictwa, z dbałością o stan środowiska naturalnego. System wspiera również zaawansowane opcje precyzyjnego nawigowania maszynami (Auto-Turn, GPS). Zastosowanie ISOBUS w kombajnach zbożowych Massey Ferguson umożliwia również cyfrowy pomiar strat ziarna. Dzięki temu rolnik może szybko i adekwatnie odpowiedzieć na zaistniały w gospodarstwie problem i zwiększyć jakość i ilość plonu. Jest to więc rozwiązanie wielozadaniowe, przynoszące liczne korzyści.

Standard ISOBUS w praktyce w nowoczesnych maszynach rolniczych – nowe technologie XXI wieku

Elektroniczny terminal ISOBUS działa w sposób zbliżony do tabletu. Oferuje zatem intuicyjną obsługę i mobilność pomiędzy poszczególnymi maszynami. Wystarczy jeden terminal do obsługi wszystkich maszyn, nawet we flotach mieszanych. Opcja ta pozwala na zmniejszenie kosztów kupna dodatkowych urządzeń i wyposażania ich w poszczególne aplikacje. Jednocześnie w znacznym stopniu ułatwia rolnikowi wykonywanie codziennych obowiązków i zbieranie niezbędnych informacji. Wraz z rozwojem technologii system ewoluuje, dostosowując się do potrzeb nowoczesnego rolnictwa. Rolnicy w przyszłości spodziewać się mogą zatem integracji systemu ISOBUS z innymi rozwiązaniami technologicznymi. Wśród nich wymienić warto przede wszystkim JDLink czy FendtONE, oferowane przez innych wiodących producentów maszyn rolniczych.

ISOBUS w ciągnikach i maszynach rolniczych to nie tylko zaawansowana elektronika, czujniki i optymalny interfejs. Jego zamontowanie nawet w starszych maszynach to synonim rolnictwa precyzyjnego i innowacji w branży rolniczej. Wyświetlanie i przekaz danych pomiędzy urządzeniami następuje natychmiast, za pośrednictwem bezprzewodowego transferu. Tę kontrolę z poziomu kabiny ciągnika i możliwość sterowania całą flotą maszyn rolnicy doceniają przede wszystkim w przypadku napotkania trudności podczas codziennej pracy. Szybko odpowiadają na problemy, niejednokrotnie zapobiegając awariom i usterkom podczas sezonu siewnego lub żniw.

ISOBUS

Źródło: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755