Dynamiczny rozwój technologii jest nierozerwalnie związany z ciągłym rozwojem branży rolniczej. Na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania stosowane powszechnie w większości maszyn rolniczych. Wśród nich wymienia się kombajny zbożowe Claas. Ich zastosowanie zarówno w małych, jak i większych gospodarstwach rolnych znacznie ułatwia i usprawnia pracę rolnika. Mechanizacja w rolnictwie przyczyniła się do wycofania z pracy siły ludzkich mięśni. Zastąpiła ją siła koni mechanicznych.
Wybór kombajnu zawsze powinien stanowić przemyślaną decyzję. Na rynku rolniczym dostępnych jest wiele modeli i rodzajów tych maszyn. Rolnicy zastanawiają się zatem, który z nich będzie optymalny dla ich potrzeb i spełni wszystkie wymagania. Jednym z popularniejszych rozwiązań są kombajny zbożowe Claas. Wsparciem i pomocą w wyborze służą specjaliści. Osiągi, pojemność i moc silnika, wydajność, szerokość hedera, wymiary – to tylko niektóre z parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze.
Spis treści:
Kombajny zbożowe Claas – do jakich prac nadają się najbardziej?
Zakup maszyny rolniczej to jedna z najważniejszych inwestycji w każdym gospodarstwie rolnym. Wysokie osiągi silników i moc kombajnów pozwalają na ich wykorzystanie podczas różnorodnych prac polowych. Znajdują one szerokie zastosowanie w przypadku konieczności zbioru różnorodnych zbóż. Najczęściej biorą udział w zbiorach pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa. Okazują się także pomocne w uprawie rzepaku, kukurydzy, słonecznika czy nawet groszku. Nie wymagają zbyt dużych modyfikacji. Wystarczy stosowanie dodatkowych przyrządów roboczych umożliwiających wykonywanie konkretnych prac. Kombajny zbożowe Claas zalicza się do maszyn jednoetapowych. Oznacza to, że wykonują sprawnie czynności, do których dawniej konieczne było wykorzystanie przynajmniej kilku urządzeń. Dzięki tej maszynie możliwe staje się stuprocentowe wykorzystanie potencjału, tkwiącego w każdym gospodarstwie rolnym.
Najdłuższe i najszersze…
Kombajny zbożowe są przystosowane i przeznaczone do zbierania zboża z pól uprawnych i jego wstępnej obróbki. To nie tylko jedne z najważniejszych maszyn rolniczych, ale również największe i najdłuższe z nich. Mogą osiągać długość nawet kilkunastu metrów. W przedniej części maszyny znajduje się tzw. naganiacz, czyli bęben, którego zadaniem jest prawidłowe ustawienie łanów zbóż i ewentualnych kwiatostanów. Następnie przyciągane są one w pobliże zespołu tnącego. On z kolei składa się z dwóch szyn zakończonych ostrzami. Szyny te poruszają się niezwykle szybko, co powoduje ścinanie zbóż bez naruszenia ziarna. Ścięte zboże przenosi się za pośrednictwem podajnika ślimakowo-palcowego na podajnik taśmowy. Stamtąd zebrane zboże transportowane jest do bębna młócącego.
W jego wnętrzu ziarno oddzielane jest nie tylko od kłosów, ale również wszelkich zanieczyszczeń. Nieczystości usuwane są na zewnątrz maszyny. Odizolowane ziarno trafia natomiast na wytrząsacze. W sitach są dokładnie oczyszczane i transportowane do zbiornika. Znajduje się on w tylnej części kombajnu zbożowego i ma różnorodną pojemność, uzależnioną od rodzaju i marki maszyny.
Kombajny zbożowe Claas wykorzystuje się również do rozdrobnienia pozostałej po zbiorach słomy. Jeżeli rolnicy jej nie potrzebują, maszyna zamienia ją automatycznie w organiczny nawóz. Rozrzucając pozostałości słomy po polu, przygotowuje glebę na kolejny sezon i kampanię żniwną.
Wysokie osiągi i mocne silniki – modele Claas LEXION
Kombajny zbożowe marki Claas LEXION cieszą się opinią uniwersalnych, niezawodnych i bezawaryjnych. Te modele maszyny posiadają kanał wciągający, młocarnię, funkcję separacji ziarna oraz zarządzania słomą. Wymienione rozwiązania współdziałają ze sobą, zapewniając stuprocentową wydajność. Wszystkie modele charakteryzuje ponadto wysoka przepustowość i zwiększona moc silnika. LEXION 8900-7400 wyposażono w silnik o mocy od 408 KM do 790 KM. Resztki ziarna oddzielają dwa rotory, a zbiorniki ziarna osiągają pojemność od 10 do 18 tysięcy litrów. W modelach LEXION 6900-5300 moc silnika wynosi od 313 do 507 KM, a zbiornik ziarna ma pojemność maksymalną 12 tysięcy litrów.
Wydajność zapewniana jest automatycznie. W kombajnie Claas LEXION operator ma do swojej dyspozycji system wspomagania CEMOS AUTOMATIC. System automatycznie sprawdza i kontroluje ustawienia i optymalizuje sposób pracy maszyny. Bierze pod uwagę analizę docelowych parametrów takich jak: przepustowość, czystość, jakość ziarna i omłotu.
Kombajny zbożowe Claas TRION
Kombajny zbożowe Claas TRION sprawdzają się idealnie w przypadku tych pól, na których uprawia się kilka rodzajów różnych roślin. Przełączanie parametrów pomiędzy poszczególnymi z nich odbywa się w tej maszynie w szybki i niezwykle łatwy sposób. Duża przepustowość młocarni i systemy wspomagania operatora to nie jedyne udogodnienia w wymienionym sprzęcie.
Model kombajnu zbożowego Claas TRION 700 wyposażono w wydajną młocarnię APS HYBRID z wysoką wydajnością oddzielania. Oszczędny silnik ma w tej maszynie moc do 435 KM. Maksymalna pojemność zbiornika ziarna wynosi 12 tysięcy litrów. Podobnymi parametrami cechuje się kombajn zbożowy Claas TRION 600/500. Pojemność zbiorników ziarna jest taka sama, a wydajna młocarnia APS WALKER gwarantuje łagodne traktowanie słomy. Silnik ma moc do 408 KM.
Kombajny zbożowe Claas TRION MONTANA poleca się rolnikom w sytuacji, gdy gospodarstwo położone jest na stromym terenie. Radzi on sobie z pracą nawet na pagórkowatych terenach dzięki możliwości automatycznego wyrównania pochylenia bocznego i wyrównania wzdłużnego. Trudny teren jest również wyzwaniem dla procesu czyszczenia ziarna. Dla tej maszyny nie ma jednak rzeczy niemożliwych do wykonania. Zastosowano w niej system AUTO SLOPE. Podczas jazdy pod górę zmniejsza się liczbę obrotów dmuchawy, a podczas zjazdu – zwiększa je. Dzięki temu możliwe staje się zwiększenie przepustowości i zmniejszenie strat ziarna na zboczu. Wydajność procesu oczyszczania pozostaje stabilna, podobnie jak na stałym poziomie pozostaje przepływ materiału podczas czyszczenia.
Claas EVION 400
EVION oferuje rozwiązania znane już użytkownikom kombajnów zbożowych Claas. Mowa tu przede wszystkim o inteligentnej koncepcji obsługi i systemach udogodnień. Model ten cechuje jednak szczególny komfort kabiny użytkownika oraz łatwość obsługi maszyny. Kierować nim może zatem niemal każdy, nawet w trudnych warunkach i podczas różnorodnych prac żniwnych. Natychmiastowy odczyt parametrów i stanu maszyny oraz dodatkowych urządzeń, możliwy jest dzięki terminalowi CEMIS 700. Podłokietnik, poruszający się wraz z fotelem, gwarantuje komfort obsługiwania wszystkich niezbędnych funkcji maszyny. Wygodne podnóżki dbają ponadto o komfort operatorów różnego wzrostu. Dobrą widoczność zapewniają natomiast wysięgnikowe ramiona lusterek, wąskie słupki kabiny, duże okno zbiornika ziarna oraz pakiet mocnego oświetlenia LED. W maszynie tej seryjnie zamontowano również klimatyzację, a plecy operatora chronione są przed nadmiernym zmęczeniem dzięki pneumatycznie amortyzowanemu fotelowi.
Kompatybilne przyrządy robocze – kombajny zbożowe Claas i przyrządy żniwne z przenośnikami, przyrządy do zbioru kukurydzy i słonecznika
Producent Claas oferuje różnorodne urządzenia żniwne, dostosowane do pracy z określonymi roślinami uprawnymi i w różnych warunkach. Standardowy przyrząd żniwny to model CERIO. Można go przystosować do pracy przy zbiorze ryżu. Przyrząd żniwny VARIO to specjalista w zakresie zbioru zbóż i rzepaku. Ma zmienny stół, zapewniając optymalny przepływ materiału i wysoką wydajność całej maszyny. Z kolei model MAXFLEX to elastyczny sprzęt umożliwiający bezstratny zbiór roślin rosnących stosunkowo nisko przy glebie. Blachy zgarniające ustawiane są od zewnątrz, a blacha przeciwodpryskowa dba o zmniejszenie strat ziarna. Zarówno pozycja robocza, jak i pozycja parkowania i transportu ustawiane są automatycznie. Podobne cechy ma przyrząd żniwny z przenośnikiem taśmowym CONVIO.
Rolnicy mają do wyboru ponadto zrywacze do zbioru kukurydzy CORIO. Wśród ważniejszych właściwości sprzętu wyróżnia się ograniczenie straty kolb. Prowadzenie roślin jest bowiem dokładniejsze i jednocześnie delikatniejsze dzięki zastosowaniu nowego, ergonomicznego kształtu kołpaków. Mechanizm składania kołpaków gwarantuje ponadto bezpieczeństwo podczas transportu odbywającego się na drogach publicznych. Dla tej maszyny trudności nie stanowią nawet skomplikowane skrzyżowania czy wyjazdy z pola z ograniczoną widocznością. Przydatny w pracy na roli jest ponadto zrywacz do słonecznika SUNSPEED. Służy on do zbioru samych kwiatostanów, bez konieczności zrywania łodyg. Wyjątkowa zasada działania umożliwia odciążenie młocarni i układu czyszczenia z obecności innych elementów niż zbierane ziarno.
Oprócz kombajnów zbożowych i dodatkowego ich wyposażenia rolnicy często interesują się ofertą ciągników rolniczych Claas. Posiadamy części zarówno do jednych, jak i drugich.
Przygotowanie maszyn do sezonu – jakie części wymienia się najczęściej?
W przypadku awarii rolnicy poszukują części do maszyn rolniczych Claas u sprawdzonych dystrybutorów. Wśród często poszukiwanych części do kombajnów Claas wyróżnia się przede wszystkim elementy silnika, układu hydraulicznego, pompy, filtry, części obudowy. Oryginalne komponenty objęte są gwarancją, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa rolnika obawiającego się ryzyka złego doboru części do sprzętu. Każdy przestój w gospodarstwie rolnym, a już szczególnie podczas sezonu, generuje znaczne straty ekonomiczne. Z tego względu należy przykładać szczególną uwagę do procesu przygotowania maszyn rolniczych do sezonu.
Źródło: Deposithpotos