Kombajny zbożowe Deutz-Fahr – nieoceniona pomoc w czasie zbiorów

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr dostępne są na światowym rynku branży rolniczej już od 1860 roku. To maszyny proste w obsłudze, ale wyposażone jednocześnie w szereg innowacyjnych rozwiązań. Możliwości ich wykorzystania niemal nie mają końca. Charakteryzuje je wytrzymałość, estetyka i niezawodność. Zaufanie do marki procentuje również w przyszłości. Raz dokonana inwestycja w sprzęt tego producenta uważana jest bowiem za wysoce rentowną. Maszyny te cieszą się mianem bezawaryjnych.

Ze względu na swoją uniwersalność, kombajny zbożowe Deutz-Fahr znajdują zastosowanie zarówno w niewielkich gospodarstwach, jak i wielkopowierzchniowych przedsiębiorstwach rolnych. W pracach rolniczych spełniają obecnie funkcje przynajmniej trzech różnych urządzeń. Służą bowiem do koszenia, młócenia i transportu materiału roślinnego. Zastąpiły zatem głównie kosiarki, młocarnie, znajdując zastosowanie przy zbiorze różnorodnych zbóż, a nawet kukurydzy. Zestawy tnące kombajnów złożone są z szyn zakończonych ostrymi zębami. Poruszają się one synchronicznie i z dużą prędkością. Dzięki temu możliwe jest szybkie, a zarazem dokładne ścięcie zboża bez strat w plonach. Ścięte zboże przenoszone jest za pomocą podajnika do bębna młócącego.

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr serii C9300

Seria C9300 kombajnów zbożowych opisywanego producenta łączy w sobie uniwersalność i niezawodność. Zastosowano w nich listwy tnące najwyższej jakości i hedery o szerokości sięgającej nawet 9 metrów. Zwarta konstrukcja całej maszyny zapewnia łatwe przemieszczanie się nawet w trudnych warunkach. Mobilność sprzęt ten zawdzięcza przede wszystkim równoległemu rozkładowi masy i stabilności. Podajnik ślimakowy charakteryzuje się dużą średnicą. Wyposażono go dodatkowo w szerokie spirale. To rozwiązanie zapewnia stałe podawanie masy na przenośnik pochyły.

W przenośniku pochyłym zamontowano łańcuchy i listwy na rolkach. Jego mocna konstrukcja pozwala na pracę z szerokim hederem nawet w niesprzyjających warunkach. W napędzie zastosowano podwójny pas klinowy z możliwością użycia pasa potrójnego dedykowanego do zbioru kukurydzy. Zredukowano hałas i wibracje, zapewniając jednocześnie wysoki poziom wydajności pracy. Nowoczesny system omłotu delikatnie oddziela ziarna już pomiędzy bębnem młócącym a klepiskiem. Tym samy ogranicza się obciążenie robocze wytrząsaczy słomy. Z użyciem maszyn tej serii możliwe staje się zbieranie plonów o dużej wilgotności. Czyszczenie ziarna odbywa się w sposób bezstratny. Lekką słomę usuwa się przy wykorzystaniu systemu stałego przepływu powietrza podawanego przez wentylator turbinowy. Motowidło posiada zestaw bardzo wytrzymałych i wykonanych z elastycznego plastiku zębów. Elementy te są zmontowane na ramionach przesuwanych na teflonowych prowadnicach (w celu szybkiego i precyzyjnego ustawienia hydraulicznego nachylenia zęba). Dzięki temu można dokonać łatwego ustawienia ich w pozycji pionowej lub poziomej w stosunku do kabiny operatora.

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr i zbiornik ziarna w serii C9300

Zbiornik ziarna osiąga pojemność ponad 10 tysięcy litrów. Opróżnia się go za pomocą szybkiego układu rozładunku. W tym celu kombajny zbożowe Deutz-Fahr serii 9300 wyposażono w ślimaki zdolne do opróżniania zbiornika bez konieczności zatrzymywania pracy maszyny. Poziom ziarna w zbiorniku obserwuje się przez okienko kontrolne, które znajduje się w kabinie. Operator ma również kontrolę nad jakością młócenia, którą skrupulatnie obserwuje poprzez zewnętrzne otwory do próbkowania. Czujniki w zbiorniku sygnalizują w sposób świetlny i akustyczny jego przepełnienie, dbając o wysoką jakość plonu i wydajność pracy maszyny. Kombajny serii wyposażono w innowacyjny i ekonomiczny silnik Deutz TCD o pojemności 7,8 l, który wytwarza moc rzędu 353 KM.

Czym wyróżniają się maszyny serii C7000?

Listwy tnące hederów posiadają standardowe szerokości od 4,20 m do 9,00 m. Maszyny tej serii wyposażono w podajnik ślimakowy o dużej średnicy z szerokimi spiralami i spiralnymi palcami podającymi. Przenośnik pochyły ma trzy łańcuchy i listwy oraz rolki podporowe. W maszynie tej udoskonalono jakość zbioru plonu. Duża część procesu oddzielania ziaren ma tu bowiem miejsce już na klepisku. Tym samym odciążono pracę wytrząsaczy i zwiększono wydajność ogólną kombajnu. Duże powierzchnie sit i wentylatory turbinowe dbają o wysoki poziom oczyszczenia plonu. Zbiornik na ziarno ma w tym przypadku pojemność 8500-9500 litrów. Napełnia go podnośnik ślimakowy, minimalizując ryzyko uszkodzenia ziarna i zwiększając jednocześnie dbałość o optymalne rozłożenie zebranego plonu w zbiorniku.

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr serii C7000 wyposażono w zintegrowaną sieczkarnię z wirnikiem o 48 ostrzach tnących w 4 rzędach. Są one ząbkowane i zakrzywione, co sprzyja wytworzeniu przepływu powietrza. On z kolei jest odpowiedzialny za równomierne rozprowadzenie materiału roślinnego na powierzchni listew tnących. Można go regulować ręcznie za pomocą deflektorów. Zmiana kół pasowych ustawia układ do siekania słomy lub kukurydzy. Silnik maszyny sprosta wykorzystaniu dodatkowych i opcjonalnych narzędzi, takich jak rozdrabniacz słomy, przystawka do kukurydzy, kosiarka itp.

Seria C6000 kombajnów od producenta Deutz-Fahr

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr serii C6000 charakteryzuje nowy design połączony z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Hedery dostępne są z następującymi szerokościami roboczymi: 4,2 / 4,8 / 5,4 / 6,3 metra. Ponadto posiadają one planetarny napęd kosy zapewniający 1220 cięć na minutę. Układ tnący Schumacher Easy Cut II gwarantuje precyzyjne koszenie. To najwyższa wydajność w przypadku wszystkich plonów, nawet podczas pracy ze zbożem zielonym oraz roślinami o dużej gęstości. Istnieje możliwość doposażenia kombajnu w kosy boczne i stół do zbioru rzepaku oraz specjalny zestaw do zbioru słonecznika. Przenośnik pochyły wyposażono w podajnik łańcuchowo-listwowy.

Dla większej precyzji koszenia kombajn może być wyposażony w system Autocontrol. Służy on do automatycznego sterowania jego pozycją względem gruntu. Nachylenie poprzeczne i wzdłużne zboczy kontroluje natomiast system Balance. Kąt opasania bębna w modelu C6305 wynosi aż 121°. Zebrany plon trafia do zbiornika ziarna o pojemności 7000 litrów. Moc z silnika kombajnu wyprowadzona jest po obu stronach wału korbowego jednostki napędowej. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim bezpośrednie przenoszenie mocy silnika do podzespołów, bez strat mocy.

Co zrobić w przypadku awarii kombajnu zbożowego?

Jak każda maszyna rolnicza, również kombajny zbożowe Deutz-Fahr mogą ulec awarii. Części do kombajnów zbożowych stopniowo zużywają się, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę warunki, w jakich codziennie przychodzi im wykonywać pracę. Podstawowe zasady użytkowania kombajnu zbożowego Deutz-Fahr mówią o konieczności jego systematycznej konserwacji i serwisowania. Duża dbałość o dobry stan techniczny tej maszyny rolniczej zapewnia bowiem najwyższą jakość zbieranego plonu, wydajność kombajnu i pełne bezpieczeństwo operatora.

Kombajny Deutz-Fahr uważane są za niezawodne i mało awaryjne. Jeżeli dojdzie jednak do ich awarii, pomocy należy szukać przede wszystkim w serwisach oraz u sprawdzonych dostawców komponentów. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zdiagnozować problem, z jakim mamy do czynienia. Może się bowiem okazać, że potrzebne do naprawy będą części do maszyn rolniczych Deutz-Fahr. Niektóre z nich należy systematycznie wymieniać, by zapewnić optymalne funkcjonowanie maszyny. Odpowiednia prędkość jazdy kombajnu, dobre warunki zbioru różnych plonów, duża skuteczność omłotu, prędkość obrotowa bębna oraz doskonała wydajność pracy – to tylko niektóre z niezawodnych cech kombajnów producenta, pożądanych przez większość rolników. By móc cieszyć się nimi jak najdłużej, warto inwestować w dobry stan techniczny maszyny.

Gdzie kupić wysokiej jakości części do maszyn rolniczych?

Gdy dojdzie do awarii kombajnu zbożowego marki Deutz-Fahr, większość części potrzebnych do przywrócenia jego sprawności znajdziemy w stacjonarnych lub internetowych sklepach z częściami rolniczymi. Zwykle są one dostępne dla klienta od ręki, co sprzyja przyspieszeniu procesu naprawy niezbędnej dla gospodarstwa maszyny rolniczej. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by potrzebne części Deutz-Fahr były bazą do stworzenia niezawodnej maszyny, służącej przez kolejne lata. Odpowiednio dobierają potrzebne komponenty i elementy do modeli kombajnów zbożowych marki Deutz-Fahr. W razie konieczności posługują się katalogiem części. By zwiększyć wydajność pracy kombajnu przy zbiorze każdego rodzaju plonu, warto korzystać z oryginalnych części do maszyny. W niektórych przypadkach podczas serwisowania i konserwowania sprzętu można go wyposażyć w dodatkowe akcesoria i udogodnienia. Pozwalają one operatorowi na zwiększenie wydajności pracy systemu młócącego, optymalizację konstrukcji napędu podzespołów lub systemów oczyszczania spalin. Precyzyjnym doborem akcesoriów i części do potrzeb klienta zajmuje się nasza kadra ekspertów.

Deutz-Fahr to nie tylko kombajny. Przeczytaj także na temat ciągników Deutz-Fahr oraz maszyn zielonkowych Deutz-Fahr.

Kombajny zbożowe Deutz-Fahr

Źródło: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755