Zbiór doskonałej zielonki zapewniają jedynie wydajne, wytrzymałe i niezawodne maszyny. Taką opinią cieszą się kosiarki Fendt – jednego z czołowych światowych producentów maszyn rolniczych (nie tylko zielonkowych). Idealna i stała wysokość cięcia, ergonomia pracy i przemyślane detale – to atuty kosiarek tej marki doceniane przez coraz szersze grono użytkowników. Rolnikom zależy nie tylko na wytrzymałości i wydajności sprzętu, ale również na niskim zużyciu paliwa ciągnika oraz kompatybilności części. Innowacyjne napędy w przypadku nowoczesnych maszyn koszących zmniejszają ich zapotrzebowanie na moc. Dzięki temu spełniają one najwyższe wymagania dotyczące emisji spalin i wytrzymałości materiałów, z jakich je wykonano.
Decydując się na kosiarki Fendt, rolnik ma do wyboru wiele rodzajów kosiarek. To maszyny czołowe, dyskowe, a nawet ciągnięte o różnych szerokościach roboczych i specyfikacji technicznej. Producent oferuje ponadto specjalistyczne wyposażenie dodatkowe, ułatwiające pracę operatorów w sezonie. Dzięki temu każdy rolnik może indywidualnie dobrać odpowiednią kombinację sprzętu dostosowaną do każdego rodzaju terenu i warunków zbioru. Rozwiązaniem na wiele wyzwań stają się obecnie wytrzymałe kosiarki marki Fendt, zwłaszcza nowoczesna seria Fendt Slide.
Spis treści:
Czołowe kosiarki Fendt z napędem Fendt Streamline
Czołowe kosiarki Fendt wykorzystywane są przede wszystkim podczas indywidualnej pracy na zboczach oraz w zestawie do koszenia dużych powierzchni. Dostępne są w różnych opcjach: z zawieszeniem wahadłowym Alpine, zawieszeniem wahliwym lub zawieszeniem wleczonym 3D. Pierwsze z wymienionych rozwiązań znajduje zastosowanie przede wszystkim w warunkach górskich. Szerokość robocza osiąga tu najniższe wartości w porównaniu z innymi zawieszeniami i wynosi od 2,05 do 3,0 m. Imponuje jednak kompaktowym mocowaniem i blisko rozmieszczonym środkiem ciężkości. Gwarantuje on stabilność maszyny w ekstremalnie trudnych warunkach terenowych z zabezpieczeniem przed przeciążeniem. Kosiarki te są krótkie, o kompaktowej konstrukcji, ze zmniejszonym poziomem obciążenia tylnej osi.
Kosiarki Fendt z zawieszeniem wahliwym to uniwersalne i elastyczne rozwiązanie dla szerokiego grona wymagających klientów. Zwiększona szerokość robocza wynosi w tym przypadku 3,10 m. Dzięki temu kosiarki te osiągają wyższą wydajność powierzchniową przy jednoczesnym zmniejszeniu masy. Jakość pracy staje się najlepsza w połączeniu z odciążającym układem sterowania przedniego podnośnika w ciągnikach rolniczych Fendt. Belka kosząca kosiarki wywiera przez cały czas stały nacisk, niezależnie od ukształtowania terenu. Modele Slicer F wyposażono w płaski i solidny napęd Fendt Streamline z myślą o efektywnym wykorzystaniu pełnej mocy maszyny nawet przy zmniejszonych obrotach silnika. Jej niezwykłe właściwości ślizgowe i łatwy przepływ masy roślinnej zapewniają ekonomiczne koszenie, wysoką jakość zielonki z jednoczesną ochroną darni. Przeciwostrza są łatwe do wymiany, a dzięki wypełnieniu olejem i śrubie magnetycznej, służącej kontroli ich zużycia, konserwację ograniczono do minimum. Inteligentne rozwiązania pozwalają szybko i łatwo kalibrować parametry.
Kosiarki Fendt z zawieszeniem 3D
Trójwymiarowe dopasowanie kosiarki do terenu to z kolei znak rozpoznawczy kosiarek Fendt z zawieszeniem wleczonym 3D. Ich kinematyka dostosowuje się na bieżąco do ukształtowania terenu, nawet przy wysokich wartościach prędkości roboczej. Idealna jakość cięcia nawet na pagórkach staje się zatem zasługą nakładania się ruchomych elementów maszyny w dwóch płaszczyznach i kierunkach: poprzecznym oraz podłużnym. Posługując się tym rodzajem kosiarki, rolnik może liczyć na uzyskanie paszy wysokiej jakości, bez popiołu i ryzyka uszkodzenia podłoża lub sprzętu.
Kosiarki dyskowe Fendt Slicer
Dyskowe kosiarki marki Fendt Slicer znajdują zastosowanie w niemal wszystkich gospodarstwach rolnych. Ich możliwości doceniają zarówno właściciele niewielkich pól o jednolitej strukturze powierzchni, jak i zmechanizowanych gospodarstw pełnozadaniowych, a nawet złożonych przedsiębiorstw. Zapewniają one wydajny zbiór paszy podstawowej i ekonomiczne koszenie. Kosiarki dyskowe Fendt oferują różnorodne belki koszące. Innowacyjna kosiarka składa się z przekładni zębatej czołowej Streamline. W tej kategorii producent oferuje kosiarki dyskowe z zawieszeniem bocznym dla niskiej lub średniej klasy wydajności oraz sprzęt z zawieszeniem środkowym. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim szerokością roboczą. Dyskowe kosiarki Fendt ISL, Slicer TLX charakteryzują się niską masą i przeznaczone są do mniejszych ciągników. W związku z tym ich szerokość robocza wynosi 2,40–2,80 m. Zawieszenie boczne ma więcej zastosowań ze względu na większą wartość szerokości roboczej (2,50–3,50 m). Wysoką wydajność z kondycjonerem i bez niego zapewniają również kosiarki dyskowe z zawieszeniem środkowym, których szerokość robocza wynosi 3,10–4,50 m.
Kondycjonery palcowe KC a kondycjonery walcowe RC do kosiarek serii Slicer
Kondycjoner ściera naturalną warstwę wosku roślin. Dzięki temu umożliwia szybsze wydostawanie się soków komórkowych z ich wnętrza. Intensywna cyrkulacja powietrza przyspiesza z kolei skuteczne odprowadzanie wody. Kolejne prace można zatem rozpocząć szybciej, bez konieczności oczekiwania na wysuszenie skoszonego, wilgotnego dotychczas materiału. Idealne warunki pozwalają ponadto na zwiększenie wydajności procesu przetrząsania. To z kolei ułatwia pracę innych maszyn, takich jak zgrabiarki Fendt czy nawet prasy rolujące Fendt.
Kondycjoner palcowy KC wyposażono w grzebień umożliwiający łatwą regulację intensywności kondycjonowania w aż pięciu stopniach. Pasza jest chroniona, nie ulega rozbiciu i uszkodzeniom. Z kolei kondycjoner walcowy RC składa się z dwóch rolek o gumowym profilu. Dzięki nim można w łatwy sposób regulować stopień docisku. Przetwarzanie jest intensywne, ale delikatne, z gwarancją ochrony przed utratą liści. Ten rodzaj kondycjonerów stosuje się przede wszystkim w uprawach roślin strączkowych.
Optymalny system koszenia i inteligentne połączenie ISOBUS
Kosiarki Fendt, kondycjonery i inny dodatkowy sprzęt łączy się z ciągnikiem Fendt dzięki systemowi ISOBUS. Wyposażono je ponadto w zależny od prędkości system sterowania TurboLift, zapewniający doskonały nacisk na podłoże przy wyższych prędkościach i różnorodnym ukształtowaniu terenu. Co więcej, stopień tego nacisku może być dostosowywany do aktualnych warunków terenowych nawet podczas jazdy i bezpośrednio z kabiny operatora. Efektywny zbiór, jednolita pasza i większa wydajność – to cechy charakterystyczne połączenia maszyn międzynarodowym standardem komunikacyjnym ISOBUS. Cyfryzację rolnictwa wspiera ponadto dostępny u producenta system obsługi FendtONE.
Ciągnięte kosiarki Fendt z podwoziem transportowym
Najwyższym poziomem elastyczności i uniwersalności podczas wykonywanych prac na roli cieszą się kosiarki Fendt z podwoziem transportowym. Wyposażono je w opisywane kondycjonery, a centralnie obracana belka zaczepowa umożliwia koszenie z obu stron lub bezpośrednio za ciągnikiem. Każdy dysk kosiarki napędzany jest oddzielnie, z jednakową siłą. Kompletny układ napędowy zaprojektowano w taki sposób, by zapewniał rolnikowi optymalne wykorzystanie mocy w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości terenowych.
Opcjonalny system szybkiej wymiany ostrzy Comfort Change
Noże mechanizmu roboczego są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również w serwisowaniu i konserwacji. Co więcej, części Fendt, w tym również części do kosiarek producenta są łatwo dostępne w naszym internetowym sklepie rolniczym. Oprócz noży i ostrzy, rolnicy często poszukują ponadto elementów silnika do traktorów, kombajnów zbożowych Fendt, podzespołów ładowarek teleskopowych Fendt, części wałów, osłon czy wyposażenia kabiny operatora.
Szybką wymianę ostrzy kosiarki Fendt umożliwia system Comfort Change. Cały proces jest możliwy do wykonania za pomocą specjalistycznego klucza do szybkiej wymiany ostrza. Mechanizm blokuje się w pozycji pionowej na dysku kosiarki, umożliwiając umieszczenie nowych ostrzy obiema rękami bez większej obawy o odpowiednie zabezpieczenie. System ten znacznie skraca czas przestoju maszyny, oszczędzając energię i czas – tak cenne w krótkim okresie żniw.

Źródło: Freepik