Współczesne rolnictwo to innowacja i wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W maszynach John Deere technologie odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu ich efektywności i optymalizacji sposobu pracy. System zapewnia dwukierunkową łączność JDLink, która pozwala na automatyczne przesyłanie danych o uprawach i maszynach do John Deere Operations Center. Dzięki łączności również dealer może za zgodą właściciela monitorować stan maszyny w czasie rzeczywistym. Taka współpraca umożliwia fachowe doradztwo w sprawie optymalizacji parametrów maszyny rolniczej oraz jej konfigurowaniu.
Łączność JDLink znajduje się na wyposażeniu wszystkich nowoczesnych maszyn producenta John Deere. W przypadku posiadania przez rolnika starszych modeli maszyn, które nie są wyposażone w innowacyjny modem, istnieje możliwość ich modernizacji – podobnie jak w przypadku sprzętu innych marek. To zatem standard we wszystkich dużych maszynach wchodzących w skład strategii FarmSight John Deere. System JDLink umożliwia przede wszystkim lokalizowanie maszyny i stałe monitorowanie jej obecnych parametrów w czasie rzeczywistym.
Spis treści:
Nowoczesne technologie dla rolnictwa precyzyjnego (rolnictwo 4.0)
Automatyzacja John Deere stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby i oczekiwania nowoczesnych rolników. Zarówno w małych, jak i większych gospodarstwach rolnych właściciele zmagają się z różnorodnymi wyzwaniami. Mogą im sprostać dzięki inteligentnym rozwiązaniom rolniczym John Deere. Stanowią one podstawę zrównoważonego rozwoju, zwiększenia wydajności i optymalizacji kosztów. W maszynach rolniczych John Deere z powodzeniem stosuje się łączność JDLink, systemy telematyczne, czujniki, monitory i kamery. To również zaawansowane oprogramowanie do zarządzania całym gospodarstwem. Zapewnia lepsze monitorowanie i zarządzanie wszystkimi aspektami produkcji żywności.
Rozwiązania nowoczesnego rolnictwa precyzyjnego, takie jak łączność JDLink, FendtONE (w konkurencyjnych maszynach) czy ISOBUS mają na celu głównie zwiększenie wydajności procesu zarządzania sposobem pracy maszyn rolniczych i ich współpracy w ramach floty. W nowoczesnym gospodarstwie wykorzystuje się nie tylko ciągniki rolnicze i kombajny zbożowe. To również opryskiwacze John Deere oraz prasy John Deere czy kosiarki i ładowarki. Mając dostęp do wszelkich niezbędnych danych i parametrów, rolnik może podejmować lepsze i bardziej przemyślane decyzje. Takie zachowanie w sposób bezpośredni przekłada się z kolei na lepsze plony, niższe koszty eksploatacji sprzętu i zrównoważony rozwój gospodarstwa.
Łączność JDLink od John Deere – zalety rozwiązania
Łączność JDLink jest innowacyjnym narzędziem, oferującym wiele korzyści dla właścicieli różnorodnych gospodarstw. Wśród głównych zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim:
- zdalne monitorowanie maszyn – śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym, monitorowanie pracy maszyny;
- zwiększenie efektywności pracy dzięki bieżącej analizie danych oraz możliwości szybkiego i adekwatnego reagowania na bieżące problemy;
- optymalizacja kosztów poprzez redukcję zużycia paliwa i planowanie konserwacji;
- lepsze zarządzanie danymi – szczegółowe raporty, dane dostępne w jednym miejscu, wygodne dla zarządzania dużą flotą maszyn rolniczych;
- możliwość integracji z innymi systemami.
Wsparcie nowoczesnych narzędzi pozwala rolnikom na zwiększenie poziomu efektywności własnej pracy i jakości plonu przy jednoczesnej dbałości o stan środowiska naturalnego. Rolnictwo 4.0 oferuje zaawansowane technologie zbierające, magazynujące i przetwarzające dane, bez których praca w nowoczesnym gospodarstwie byłaby o wiele trudniejsza. Narzędzie JDLink, które opracował producent John Deere, wykorzystywane jest przede wszystkim w celu stworzenia efektywnego, a wręcz niezawodnego połączenia pomiędzy wszystkimi maszynami rolniczymi floty (nawet mieszanej) a biurem gospodarstwa i urządzeniami mobilnymi.
Jak wyposażyć maszynę w łączność JDLink?
Nowe maszyny John Deere są wyposażone fabrycznie w łączność JDLink. Jeżeli rolnik posiada starszą maszynę producenta, może zdecydować się na jej skuteczną modernizację. W tym celu należy skontaktować się z dealerem, który oceni stan techniczny maszyny i możliwość wykorzystania możliwości bezprzewodowego transferu danych. Po analizie kompatybilności specjaliści przystępują do instalacji systemu w maszynach marki John Deere. To nie tylko montaż niezbędnych urządzeń (głównie monitora z wyświetlaczem i joysticka). Ponadto konfiguracja systemu zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami każdego rolnika. Po zainstalowaniu JDLink właściciel zyskuje też wsparcie techniczne i dostęp do szkoleń. Pomagają one w pełni wykorzystać możliwości stwarzane przez JDLink dla gospodarstwa.
Bezpieczne dane paliwem dla działania – John Deere Operations Center i łączność z flotą rolniczą
Łączność JDLink można stosować również w tzw. flotach mieszanych. To zespoły pojazdów pochodzących od różnorodnych producentów. Połączenie maszyn John Deere i innych producentów z John Deere Operations Center w celu zarządzania całą flotą z płaszczyzny jednej platformy czy aplikacji to rozwiązanie efektywne i wydajne. Rolnictwo precyzyjne John Deere zostało zatem stworzone również z myślą o właścicielach innego sprzętu, którzy niekoniecznie wyrażają chęć jego zmiany na modele John Deere. Dane dotyczące maszyn, diagnostyki, ich stanu, dokumentacja agronomiczna, jak i ustawienia maszyn są zapisywane w zdalnej chmurze John Deere Operations Center. Systemy łączności i dostęp do wyświetlacza maszyny z poziomu serwisu umożliwiają zdalną diagnostykę za pomocą service advisor remote, a nawet wykrywanie potencjalnych usterek za pomocą usługi expert alerts.

Źródło: Freepik