Polskie rolnictwo coraz powszechniej wykorzystuje nowe i używane ładowarki teleskopowe JCB. Szeroki wybór maszyn sprzyja inwestycjom koniecznym w celu zwiększenia wydajności i efektywności pracy w gospodarstwie. Posiadanie ładowarek na wyłączność umożliwia udźwig materiału i towarów na dużą wysokość niezależnie od warunków terenowych. Sprzęt ten jest pożądany nie tylko w rolnictwie, ale również w branży budowlanej, a nawet w przemyśle.
Efektywność i jakość sprzętu firmy potwierdzona jest na całym świecie. Ładowarki teleskopowe JCB znane są z niezwykłej wydajności i mocy. W doborze maszyny ładującej dla potrzeb własnego gospodarstwa rolnego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry jak: maksymalna wysokość podnoszenia, udźwig, moc silnika, prędkość jazdy i waga robocza. Ze szczegółową specyfikacją techniczną i opisem wszystkich parametrów rolnik może zapoznać się przede wszystkim na stronie producenta. Czy zatem ładowarki teleskopowe marki JCB godne uwagi?
Spis treści:
Ładowarki teleskopowe JCB – najnowszy model 514-40
Najmniejszy pakiet, ale największa kabina – to cechy charakterystyczne modelu. Ładowarki teleskopowe JCB 514-40 są kompaktowe, wygodne i bezproblemowe, dostępne od niedawna na światowym rynku branżowym. Maksymalna wysokość podnoszenia sięga nieco ponad 4 metry. Zdolność podnoszenia to 1,4 t, a maksymalna moc silnika – 19 kW. Model ten jest wystarczająco mały, by zmieścić się nawet w niewielkich i niewygodnych otworach drzwiowych. Jego masa całkowita sięga 2915 kg, co czyni go lekkim i wygodnym w manewrowaniu. Większa zwrotność maszyny pozwala na jej użycie zwłaszcza w małych i średnich gospodarstwach. Idealnie sprawdza się w stoczniach, rolnictwie, budownictwie, aranżacji otoczenia i krajobrazu oraz podczas organizowania imprez kulturalnych (typu koncerty czy wystawy).
Szersza kabina zapewnia operatorowi większy poziom wygody, szybszą możliwość wejścia i wejścia do maszyny. Pełną pewność użytkownik zyskuje dzięki doskonałej widoczności wszystkich czterech kół. Prosta obsługa, brak DPF, niższe koszty serwisowania – to tylko niektóre ekonomiczne atuty maszyny, dostrzegane przez coraz liczniejsze grono rolników. Tę ładowarkę teleskopową można holować, co dodatkowo ogranicza koszty jej transportu.
Modele AGRI
Symbolem AGRI producent oznaczył maszyny 520-40, 525-60, 532-60, 532-70, 536-95, 538-70, 538-60, 560-80 oraz 542-70. Wszystkie z nich charakteryzują się kompaktowym rozmiarem. Różnią się z kolei przede wszystkim mocą i możliwościami udźwigu. W celu odpowiedniego doboru maszyny do potrzeb klienta i właściciela gospodarstwa rolniczego zaleca się podjęcie kontaktu ze specjalistami. Zakup maszyny rolniczej jest bowiem jedną z najważniejszych inwestycji w gospodarstwie.
Maszyny modelu AGRI szczycą się przede wszystkim wysokim udźwigiem i ładownością podnoszenia w zasięgu. Umożliwiają manewrowanie i obsługę w ciasnych przestrzeniach, przeznaczone są zwykle do prac rolniczych. Maksymalizują wydajność operatora dzięki dobremu prześwitowi i napędowi na cztery koła. Rolnik może wykonywać pracę niemal w każdych warunkach i terenie. Niezwykłą możliwość osiągnięcia maksymalnej wysokości podnoszenia aż 6 metrów posiada model JCB 525-60 AGRIPLUS. Wysokość 7 metrów oferuje 532-70 AGRI, a prawie 10 metrów – 536-95 AGRI.
Ładowarki teleskopowe JCB AGRISUPER, AGRIPRO
Ładowarki teleskopowe JCB AGRISUPER to model 530-60 z większym podnośnikiem, większą trakcją i mocniejszym silnikiem. Spełnia najwyższe wymagania branży rolniczej, maksymalizując wydajność pracy na roli. Nadaje się do pracy w niewielkich pomieszczeniach, np. na fermach drobiu. Maksymalna wysokość podnoszenia sięga ponad 6 metrów, zdolność do podnoszenia – 3000 kg, a moc silnika – 97 kW. Zwiększenie wszechstronnej widoczności uzyskano dzięki zastosowaniu ulepszonych lusterek oraz oświetlenia. Wszystkie przełączniki i potrzebne operatorowi elementy sterujące są zlokalizowane w sposób ergonomiczny. Dzięki temu długa praca w gospodarstwie przestaje być uciążliwa, stając się wygodna.
Model AGRIPRO obejmuje ładowarki teleskopowe JCB 542-70. Moc, moment obrotowy, prędkość, przepływ i moc hamowania – to główne zalety modelu. Jest on wyposażony w 4-cylindrowy silnik o mocy 129 kW. Zmienna przekładnia DualTech pozwala na przyspieszenie maszyny do prędkości drogowej osiągającej nawet 50 km/h. Nowa pompa tłokowa zapewnia większy przepływ paliwa w celu poprawy wydajności i funkcyjności maszyny. W terenie ładowarka teleskopowa JCB osiąga prędkość 22 km/h. Układ hydrauliczny regeneruje olej w barach, zwiększając oszczędności silnika i minimalizując ryzyko awarii oraz konieczności serwisowania maszyny i wyposażania się na zapas w części JCB.
Modele HI-VIZ
Ładowarki teleskopowe JCB HI-VIZ to przede wszystkim modele 525-60, 535-125, 540-140, 540-180. To maszyny większych gabarytów, o maksymalnej wysokości podnoszenia, która w niektórych modelach może sięgać nawet 18 metrów. Konstrukcje wysięgnika są tu bardziej skomplikowane i złożone. Łączą w sobie hydrauliczne ramy i łańcuchy. Hydraulika regeneracyjna wykorzystuje siły grawitacyjne, skrętne koła zapewniają zwrotność dużej maszyny, a o komfort operatora dba przestronna kabina, kontrola obciążenia i kamera cofania. W maszynach tych zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak system telematyki i zarządzania flotą JCB – LiveLink, umożliwiający śledzenie pracy wielu maszyn w czasie rzeczywistym. To również dostęp do raportów bezczynności, lokalizacji, stanu maszyn, kodów błędów do diagnostyki, wykorzystania silnika, alarmów bezpieczeństwa i zużycia paliwa.
Ładowarki teleskopowe JCB 560-80 WASTEMASTER
Sprzedaż części do ładowarek teleskopowych i samych maszyn wzrasta z roku na rok. Klienci doceniają możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie tych urządzeń nie tylko w rolnictwie, ale również w branży ogrodowej, budowlanej, a nawet w przemyśle. Wykorzystuje się je tuż obok maszyn zielonkowych i kombajnów zbożowych oraz jako alternatywa dla ciągników rolniczych.
Jedną z najbardziej wszechstronnych maszyn jest ładowarka teleskopowa JCB WASTEMASTER. Zbudowana przede wszystkim z dedykacją dla przemysłu odpadowego i recyklingu. Zaprojektowana, by dostarczać najbardziej wymagające ładunki w trudnych warunkach zarówno terenowych, jak i atmosferycznych. Ochronę przed spadającymi przedmiotami zapewnia ochrona dachowa oraz przedni ekran. Uszkodzeniom zapobiegają ponadto takie elementy wyposażenia maszyny jak płyty, ochrona zbiornika paliwa czy osłony świetlne dostępne w standardzie.