Maszyny rolnicze Amazone – przegląd sprzętu

Maszyny rolnicze Amazone można obecnie spotkać niemal w każdym gospodarstwie. Cieszą się popularnością zarówno wśród właścicieli niewielkich pól rolnych, jak i przedsiębiorstw. Sprzęt ten jest przeznaczony do współpracy z ciągnikami, umożliwia rozsiew nawozu, obróbkę gleby, przygotowanie pola pod uprawy, ochronę roślin i ich siew. Amazone jest producentem maszyn cieszącym się nieposzlakowaną opinią i niezawodnością. Mimo pracy w trudnych warunkach sprzęt ten nie jest awaryjny, przez co staje się nie tylko wydajny, ale przede wszystkim rentowny dla gospodarstwa.

Inwestycja w maszyny rolnicze Amazone jest zatem niezwykle opłacalna. Wśród najczęściej wybieranych maszyn znajdują się przede wszystkim takie sprzęty jak: siewnik nabudowany, siewnik punktowy, półzawieszany pług obrotowy Amazone Tyrok także w wersji on-land oraz zaczepiane siewniki i opryskiwacze.

Maszyny rolnicze Amazone a rozsiew nawozu i technika nawożenia – wydajność zbiorników rozsiewaczy zawieszanych i zaczepianych (ZG-TS, ZA-X, ZA-V, ZG-B)

Maszyny rolnicze Amazone to jakość i uniwersalność. Rozsiewacz zawieszany firmy Amazone ZA-X spełnia najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska. Cieszy się opinią niezawodnego, precyzyjnego, a przy tym niedrogiego. Maszyna ta posiada podwójny zbiornik o optymalnym kształcie, który umożliwia operatorowi stałą kontrolę działania i zwiększenie precyzji rozsiewu. Zakłócenia rozsiewania są znacznie ograniczone dzięki drobnym sitom zbiornika, które łatwo się czyści. System rozsiewu wykonuje się z odpornego i wytrzymałego materiału, jakim jest stal nierdzewna wysokiej jakości. Dawkę rozsiewu i szerokość roboczą maszyny rolniczej rolnik może łatwo regulować. W rozsiewaczu zawieszanym ZA-M zastosowano zbiornik o pojemności do 3000 litrów. Jego szerokość robocza sięga 36 metrów. To idealna maszyna rolnicza Amazone dla większych gospodarstw rolnych oraz firm ceniących sobie przede wszystkim niezawodność i szybkość wykonywania pracy.

Rozsiewacz serii ZA-V wyposażono w zbiornik o pojemności pomiędzy 1400 a 4200 litrów. Charakteryzuje go wysoka prędkość robocza i ogromna wydajność powierzchniowa. Z kolei rozsiewacz zawieszany ZA-TS produkowany jest w wersjach o tych samych pojemnościach zbiornika, ale większej szerokości roboczej. Rozsiewacz jest zatem liderem w rozsiewie wysokowydajnym, zapewniając doskonały obraz rozsiewu przy szerokości roboczej sięgającej do 54 metrów.

Rozsiewacze zaczepiane to maszyny rolnicze Amazone, które charakteryzują się większą pojemnością zbiorników. W serii ZG-TS zastosowano zbiornik o pojemności 7500 lub 10000 litrów. Maksymalna szerokość robocza sprzętu rolniczego to 54 metry, a prędkość robocza sięga 30 km/h. W maszynie rolnik posługuje się ponadto zintegrowanym systemem rozsiewu granicznego AutoTS i automatycznym przełączaniem szerokości sekcji GPS-Switch. Dostosowanie ilości siewu możliwe jest online. W rozsiewaczu serii ZG-B zastosowano z kolei rozwiązania umożliwiające rozsiew wielkopowierzchniowy. Za ich pośrednictwem rozsiewa się nawozy mineralne i wilgotne. Pojemność zbiornika waha się od 5500 do 8200 litrów.

Maszyny rolnicze Amazone w uprawie gleby – najpopularniejsze pługi Cayros, Teres i Tyrok

Najpowszechniej maszyny rolnicze Amazone wykorzystywane są w uprawie gleby na polach rolnych. To przede wszystkim pługi, wśród których wymienia się pług obracalny Cayros, pług obrotowy Teres i półzawieszany pług obrotowy Tyrok.

Pierwszy z wymienionych cechuje się łatwością agregatowania z ciągnikiem dzięki osi szybkiego montażu. Te maszyny rolnicze Amazone to przede wszystkim prostota ustawień, łatwość obsługi, odporność na ścieranie, różnorodne korpusy pługa zapewniające doskonałe wyniki pracy w różnych warunkach oraz wygodne prowadzenie.

W pługu obrotowym Teres możliwe stało się uzyskanie wyższej prędkości przy jednoczesnym mniejszym zużyciu eksploatacyjnym. W korpusie pługa SpeedBlade powiększono pierś odkładnicy i system AutoAdapt. Umożliwia on hydrauliczne dostosowywanie pierwszego korpusu dzięki bezstopniowej regulacji. Uderzenia na poprzeczniaku tłumi zastosowanie łożyskowanej osi montażowej ProtectShaft.

Z kolei półzawieszany pług obrotowy Tyrok jest doskonałym rozwiązaniem dla rolników pracujących na co dzień w bruździe lub orce po caliźnie. Cechą wyróżniającą tę serię maszyn rolniczych Amazone jest zastosowanie nowoczesnej, stabilnej ramy czworokątnej. Zapewnia ona stałą głębokość roboczą na całej szerokości pracy sprzętu. Wysoka wydajność powierzchniowa to zasługa od 6 do aż 9 korpusów pługa.

Nowoczesne brony talerzowe i kultywatory

Maszyny rolnicze Amazone to również kompaktowe brony talerzowe. Najpopularniejszą jest brona talerzowa CombiDisc o szerokości roboczej do 3 metrów. Doskonale sprawdza się przy wysokich prędkościach jazdy i podczas siewu przy użyciu siewnika nabudowanego. Optymalizację procesu siewu zapewnia osiągana przez maszynę głębokość robocza (3-8 cm). Popularnością cieszy się też maszyna Amazone serii Catros, nadająca się przede wszystkim do intensywnie mieszającej uprawy gleby na płasko. To model podstawowy wybierany głównie przez właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych. Niektóre z modeli serii dodatkowo wykorzystuje się do upraw z dużą ilością materii organicznej (zwłaszcza Catros 03-2TX). Brona talerzowa Certos-2TX uważana jest natomiast za największą z kompaktowych maszyn Amazone wykorzystywanych w uprawie gleby. Idealnie nadaje się zatem do intensywnie mieszającej i średnio głębokiej uprawy. Jej talerze mają średnicę 660 mm, dzięki czemu pług wnika wewnątrz gleby na głębokość do 20 cm. Przerabia zatem rekordowo duże ilości masy organicznej bez zapychania maszyny.

Wśród popularnych kultywatorów na uwagę zasługuje przede wszystkim model Cenio. Jest nowoczesny, 3-belkowy i kompaktowy. Lekki i uniwersalny wykorzystywany jest głównie w niewielkich i średnich gospodarstwach. Kultywator zawieszany Cenius znajduje z kolei zastosowanie w płytkiej uprawie ścierniska i podczas głębokiego spulchniania gleby. Urządzenie można indywidualnie dopasować niemal do każdych warunków. W pracy na niewielkiej głębokości sprawdza się zaczepiany agregat uprawowy Ceus. Przygotowanie podłoża przed siewem to zadanie stawiane głównie przed zaczepianym kultywatorem przeznaczonym do płytkiej uprawy Cobra-2TX.

Opryskiwacze i technika ochrony roślin – opryskiwacze zawieszane, opryskiwacze zaczepiane (UG, UX) i samojezdny opryskiwacz polowy Pantera

Maszyny rolnicze Amazone to także polowe opryskiwacze zawieszane, zaczepiane i samojezdne opryskiwacze polowe. Pierwsze z nich charakteryzują się lekką i stabilną konstrukcją w połączeniu z wydajnością zbiornika o pojemności 900-2000 litrów. Niezaprzeczalnym atutem tego rodzaju sprzętu jest prostota i intuicyjność jego obsługi. Opryskiwacze zaczepiane to przede wszystkim seria UG i Amazone UX. Pojemność ich zbiorników jest na tyle różnorodna, że zwykle określony model maszyny Amazone dobiera się indywidualnie do potrzeb i preferencji każdego użytkownika. Wszystkie z nich charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem wydajności. Wykorzystywane są zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach rolnych. Wyposażono je w belki polowe, które umożliwiają wybór szerokości roboczych. Najbardziej uniwersalnym pojazdem Amazone jest samojezdny opryskiwacz polowy Pantera.

Technika siewu – siewniki pneumatyczne Centaya, Cirrus, Citan, Condor

Siewniki pneumatyczne to główne maszyny rolnicze Amazone wykorzystywane w technice siewu rolnego. To modele Centaya, agregat uprawowo-siewny Avant, zaczepiany agregat uprawno-siewny Amazone Cirrus oraz siewniki Citan i Condor. To również siewniki wielkopowierzchniowe serii Primera. Siewniki nabudowane wyposażono w zbiorniki o pojemności od 1000 do 2000 litrów. Zapewniają idealny siew w połączeniu z broną wirnikową lub kultywatorami wirnikowymi. Agregat Avant przeznaczony jest głównie dla przedsiębiorców i dużych zakładów. Właściciele pól rolnych o większych powierzchniach poszukują bowiem zwykle technologii racjonalnego siewu po orce lub w mulcz. Podobnym zastosowaniem cieszy się agregat Cirrus. Siewnik zaczepiany Citan wykorzystywany jest z kolei zwłaszcza przy siewie wielkopowierzchniowym w krótkich oknach pogodowych. Siewnik Condor zapewnia optymalizację procesu siewu w suchym klimacie kontynentalnym, charakteryzując się jednocześnie dużą wydajnością pracy. Model Primera zapewnia precyzję i szybkość podczas siewu bezpośredniego, siewu w mulcz i konwencjonalnego.

Dostępność części do maszyn Amazone

Atutami maszyn rolniczych marki Amazone są minimalne koszty zużycia oraz praca bez zapychania się i długa żywotność części. Biorąc pod uwagę częstość występowania maszyn producenta Amazone na polskich i światowych polach uprawnych wielu rolników zastanawia się nad dostępnością części do maszyn rolniczych Amazone. Ich otrzymanie nie wiąże się jednak z koniecznością dokonywania specjalnych zamówień i długotrwałego oczekiwania na ich realizację. Części do maszyn uprawowych dostępne są od ręki w sklepie internetowym GALOP. Zakupy online są idealnym rozwiązaniem dla większości właścicieli gospodarstw, dla których liczy się czas i pieniądz. Kupując części do swoich maszyn w internetowych punktach handlowych, ograniczamy do minimum ryzyko nieekonomicznego przestoju maszyny rolniczej.

maszyny rolnicze Amazone

Źródło: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755