Maszyny zielonkowe New Holland (kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki) – nieoceniona pomoc przy pielęgnacji terenów zielonkowych

Zakup maszyn rolniczych jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania zarówno małych, jak i dużych gospodarstw rolnych. Bez skutecznych maszyn zielonkowych nie mogą się obejść przede wszystkim te gospodarstwa, które specjalizują się w hodowli zwierząt. Z dostępnego areału wytwarzają one bowiem optymalną ilość wartościowej paszy najwyższej jakości. Pasza z pobranej zielonki musi ponadto charakteryzować się czystością. Maszyny zielonkowe New Holland zapewniają rolnikom najwyższą wydajność i bezpieczeństwo stosowania. Producent dba o systematyczne poszerzanie swojej oferty, udostępniając klientom maszyny dopasowane do ich specyficznych wymagań.

W obecnych czasach rolnicy nie muszą posługiwać się małymi kosiarkami, kosząc wielohektarowe pola. Kluczem do sukcesu w nowoczesnym rolnictwie jest odnalezienie optymalnego sprzętu, który zapewni najwyższą jakość zbiorów przy jednoczesnym najmniejszym nakładzie czasu, pieniędzy i energii. Podstawą wyposażenia każdego rolnika jest ciągnik dopasowany do współpracy z kosiarkami czy zgrabiarkami. To właśnie parametry techniczne traktora decydują o tym, które maszyny zielonkowe New Holland można do niego podłączyć. Podczas pielęgnacji terenów zielonkowych liczy się maksymalne ograniczenie liczby tzw. pustych przejazdów i niepełnego wykorzystania szerokości roboczej maszyny.

Do czego służą maszyny zielonkowe New Holland?

Podstawowym zadaniem, do jakiego przeznacza się maszyny zielonkowe New Holland, jest koszenie zielonki. Określone warianty kosiarek dobiera się indywidualnie do potrzeb i preferencji każdego rolnika. Zależnie od wielkości gospodarstwa i rodzaju uprawianych roślin, zastosowanie różnorodnych urządzeń w sposób bezpośredni wpływa na skuteczność i jakość zbiorów. Na większych terenach zastosowanie znajdują ponadto przetrząsacze. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do efektywnego przetrząsania ściętej zielonki i podsuszania siana. Pomocne okazują się również zgrabiarki. One z kolei usprawniają zbiór materiału i kopiowanie terenu. W każdym gospodarstwie rolnym można ponadto wykorzystać maszyny do pielęgnacji łąk. Wśród nich wymienia się przede wszystkim włóki łąkowo-polowe, brony, chwastowniki, prasy rolujące i owijarki.

Kosiarki czołowe – cechy i parametry

Najczęściej wybierane przez rolników maszyny zielonkowe New Holland to kosiarki czołowe. Montowane z przodu ciągników rolniczych dostępne są u producenta w dwóch różnych wariantach: DURADISC oraz DISCCUTTER. Zaprojektowano je w taki sposób, by układały ścięte rośliny pomiędzy kołami ciągnika, zapobiegając uszkodzeniom materiału stającego się później paszą. Pierwsze z opisywanych modeli podążają za ukształtowaniem terenu głównie dzięki sprężynowemu układowi zawieszenia. Operatorzy cenią sobie możliwość osiągnięcia jednolitej wysokości cięcia nawet na najbardziej nierównych podłożach. Zespół tnący rusza się w przód i w tył, co pomaga ochronić kosiarkę przed takimi przeszkodami, jak np. kamienie. Kosiarka DURADISC cechuje się mocą minimalną 60 KM.

Z kolei modele kosiarek DISCCUTTER wyposażono w system kopiowania terenu Contour Float. Dzięki niemu te maszyny zielonkowe New Holland zyskały możliwość kompensacji pochylenia bocznego aż do 12 stopni i wysokości 55 centymetrów. Zespół tnący może odchylać się ponadto w tył przy ruchu wstecz dzięki zastosowaniu zawieszenia trapezowego. Maszyny te sprawdzają się zatem idealnie przy koszeniu łąk na górkach lub stokach. Kosiarki te posiadają spulchniacz. Ich moc minimalna waha się od 82 do 95 KM. 

Najważniejszym elementem kosiarek czołowych jest listwa tnąca. To serce maszyny chroniące pole i uprawę roślinną. Operatorzy doceniają prostotę obsługi, konserwacji i serwisowania maszyny. Skręcane noże kosiarek czołowych łatwo demontuje się przy użyciu specjalnego narzędzia. Punkty konserwacji mają dostęp od góry, co ułatwia ich odnalezienie. Szybki demontaż dotyczy również piast łożysk.

Kosiarki MEGACUTTER™

Producent New Holland Agriculture (NHAG) oferuje także kosiarki MEGACUTTER. Stworzono je z myślą o najwyższej wydajności. To potrójny zespół koszący, który w połączeniu z kosiarką czołową umożliwia ścinanie materiału na szerokości 8,60 metra. Kosiarki te składają się z wahadłowych zespołów tnących. Każdy z nich wyposażono w 8 dysków tnących. W parze z wysoką wydajnością idzie tu niskie zapotrzebowanie na moc oraz oszczędność paliwa. Dzięki temu nowoczesne kosiarki mogą współpracować nawet z niewielkimi ciągnikami rolniczymi. Dowiedz się więcej o modelach kosiarki MEGACUTTER™.

Kosiarki mocowane z tyłu i kosiarki ciągane

Omówienie dotychczasowych modeli kosiarek to jeszcze nie wszystko. Maszyny zielonkowe New Holland to szeroka gama kosiarek podłączanych również z tyłu ciągnika rolniczego. Seria DISCCUTTER przeznaczona jest do pracy na wąskich lub nieregularnych terenach, Doskonale sprawdza się również na dużych, otwartych przestrzeniach. Charakteryzuje się zatem wysokim poziomem uniwersalności. W modelu tym dostępna jest opcja TOPDRY, która umożliwia maksymalnie szerokie rozłożenie materiału roślinnego. Takie ułożenie skraca czas suszenia oraz zwiększa skuteczność pracy poprzez wymuszone podawanie roślin do spulchniacza. Ta opcja jest atutem szczególnie przy mało stabilnych warunkach atmosferycznych. 

Szerokość kosiarek mocowanych z tyłu DURADISC waha się od 2,37 do 2,77 metra. Maszyny te są lekkie i przeznaczone do współpracy z niewielkimi ciągnikami rolniczymi. Szerokość cięcia osiąga wartość 2,77-3,86 metra. W momencie kontaktu z przeszkodą w maszynie zielonkowej New Holland dochodzi do zabezpieczenia listw tnących i dysków. Dzięki zabezpieczeniom rolnicy nie muszą często poszukiwać części do New Holland – maszyny te są niemal bezawaryjne, co sprzyja określaniu ich mianem niezawodnych. Jeżeli jednak część jest potrzebna, łatwo można ją znaleźć w naszym sklepie

Maszyny zielonkowe New Holland – przetrząsacze

Przetrząsacze są maszynami wykorzystywanymi do przerzucania zielonego pokłosu. W seriach New Holland dostępne są jako maszyny mocowane do układu zawieszenia narzędzi lub w wersji ciąganej. Są to modele o szerokości roboczej od 4,5 do 8,8 metra. Posiadają 6 lub 8 wirników, co sprzyja ich wysokiej wydajności. Wszystkie modele posiadają ponadto podwójne palce. Ich blokada zapobiega wypadnięciu, co chroni podążającą za ciągnikiem sieczkarnię samobieżną. Zapobiega także zanieczyszczeniu materiału niebezpiecznymi dla zwierząt kawałkami metalu. System przetrząsania na krańcach pola uniemożliwia pozostawianie resztek roślin na polu. Włącza się go za pomocą ręcznej dźwigni lub opcjonalnie – przełącznika hydraulicznego. Zmienne warunki podłoża pola nie są maszynie straszne. Wirniki posiadają przegubowe zawieszenie, dzięki czemu docierają nawet w trudno dostępne obszary. Ich kąt nachylenia względem ziemi można ponadto regulować.

Zgrabiarki PROROTOR

W gospodarstwach rolnych z dużym obszarem terenu zielonego nie może zabraknąć również zgrabiarki. Pozwala ona na zgrabienie i wczesną obróbkę siana. Dzięki pracy tej maszyny łatwiejsza staje się jej późniejsza obróbka zarówno ręczna, jak i mechaniczna. W zgrabiarkach New Holland zastosowano ramiona palców zamontowane w sposób styczny. Gwarantuje on optymalne podawanie i delikatny sposób grabienia materiału roślinnego. Ramiona wirników są bezobsługowe, co oznacza, że wyposażono je w łożyska kulkowe. Ramiona grabiące można zdemontować, co ułatwia nie tylko ich konserwację, ale również przechowywanie poza okresem kampanii.

Modele zgrabiarki PROROTOR™ C są dwuwirnikowe. Umożliwiają zatem centralne odkładanie materiału. Zaczepia się je za pomocą dolnych ramion, a podczas transportu ich wysokość nie przekracza 4 m. Dzięki temu można je wykorzystywać nawet w zadrzewionych drogach. Z kolei zgrabiarki PROROTOR™ L formują dodatkowo 1 lub 2 pokosy boczne. Bezpośrednio z kabiny ciągnika operator ma możliwość hydraulicznej regulacji szerokości roboczej. Regulacja odległości pomiędzy wirnikami zwiększa zwrotność i zapewnia ich zachodzenie na siebie, chroniąc przed utratą cennej roślinności. 

Maszyny zielonkowe New Holland – bogactwo asortymentu i wysoka jakość sprzętu

Części do maszyn zielonkowych dostępne są od ręki w naszym sklepie internetowym. Zapewniając szeroki wybór sprzętu najwyższej jakości, dbamy o zyski naszych klientów. Umożliwiamy im bowiem nieprzerwaną pracę podczas kampanii. Każdy przestój maszyn rolniczych wiąże się z ogromnymi startami dla gospodarstwa rolnego. Znając potrzeby użytkowników, dysponujemy bogatym zapleczem magazynowym, mamy również stały kontakt z najlepszymi dealerami i dystrybutorami poszczególnych komponentów. Można zatem śmiało powiedzieć, że oferując sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów, dbamy o najwyższy poziom jakości i komfortu wykonywanej przez operatora pracy.

maszyny zielonkowe New Holland

Źródło: Depositphotos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755