Innowacyjna firma wprowadziła do swojej bogatej oferty maszyn rolniczych nowe kombajny John Deere. To aż osiem nowych modeli kombajnów wytrząsaczowych T5 i T6. Znalazło się w nich kilka innowacyjnych rozwiązań, z szeroką gamą opcji mocy silnika. Moc maksymalna 466 KM, w przypadku pojemności silnikowej 9 litrów, gwarantuje najwyższe osiągi w połączeniu z wydajnością i oszczędnością oraz dbałością o optymalny stan środowiska naturalnego. Wszystkie modele silników obejmują ponadto inteligentny system zarządzania prędkością obrotową silnika. Dzięki niemu możliwe staje się dodatkowe zwiększenie oszczędności paliwa i wydajności silnika poprzez redukcję obrotów przy transporcie drogowym i postoju.
Nowe kombajny John Deere stanowią odpowiedź producenta na rosnące potrzeby i oczekiwania użytkowników. Przeznaczone są zarówno do pracy w małych gospodarstwach rolnych, jak i w dużych przedsiębiorstwach. Wydajność, oszczędność paliwa i energii, komfort operatora w kabinie i niezawodność podczas wzmożonej eksploatacji – to główne cechy nowych maszyn, które John Deere wprowadza na rynek branżowy już końcem 2024 roku. Serie kombajnów T5 i T6 pochodzą z roku modelowego 2025.
Spis treści:
Rolnictwo precyzyjne – John Deere Precision AG Technology
Nowe kombajny John Deere to synonim innowacyjności w branży rolniczej i wydajnego wykorzystania możliwości technologicznych oraz cyfryzacji i automatyzacji procesów produkcji żywności. Maszyny serii T5 i T6 zostały wyposażone w nowe opcje transportu ziarna oraz nowe opcje zbiorników.
Sprzęt wyposażony w zaawansowane rozwiązania John Deere to nie tylko kombajny czy ciągniki. Dużą część floty rolników stanowią również opryskiwacze John Deere czy prasy John Deere. Mogą one ściśle współpracować pomiędzy sobą, bez zbędnej kontroli operatora. Zaawansowane rozwiązania John Deere Precision AG oferują rozwiązania do pracy na pochyłościach. Zwiększają oszczędność paliwa przez redukcję obrotów podczas transportu drogowego. To inteligentne zarządzanie prędkością obrotową silnika.
Kombajny z roku modelowego 2025 John Deere T5 i T6 są wyposażone w zaawansowane systemy Machine Sync. Umożliwiają operatorowi kombajnu sterowanie prędkością, kierunkiem i pozycją ciągnika z zainstalowanym wozem przeładowczym.
Nowe kombajny John Deere – czym się odznaczają na tle konkurencji?
Nowe kombajny John Deere T5 i T6 wyposażono w pakiety technologii nowoczesnego rolnictwa precyzyjnego (rolnictwo 4.0). Obejmują one przede wszystkim zaawansowany odbiornik StarFire, wyświetlacz G5Plus Command Center oraz zaawansowaną łączność JDLink od John Deere. Operatorzy zyskują ponadto możliwość wyposażenia kombajnu w monitor dualny. Dzięki niemu można jednocześnie kontrolować większą liczbę funkcji. Mowa przede wszystkim o funkcjach sterowania pojazdem, które wyświetlają się zwykle na głównym monitorze. Z kolei aplikacje rolnictwa precyzyjnego (AutoPath, Machine Sync, wykrywanie ziarna) widoczne są na drugim. Jak wspomnieliśmy wyżej, operator kombajnu może również automatycznie sterować prędkością, kierunkiem i pozycją ciągnika rolniczego z wozem przeładowczym z poziomu kabiny własnej maszyny rolniczej John Deere. Ułatwia tym samym precyzyjny i szybki rozładunek bez strat nawet podczas jazdy. Ogranicza to liczbę potrzebnych operatorów w danym miejscu.
Rolnicy mają możliwość wyposażenia kombajnu John Deere T6 i T5 w oryginalne części John Deere. Oferowane są one bezpośrednio przez producenta lub w dobrych sklepach rolniczych. Dostępność elementów i podzespołów, które ulegają zużyciu i usterkom zapewnia operatorom większą kontrolę nad stanem technicznym całej floty maszyn rolniczych. Choć nowe kombajny John Deere serii T5 i T6 uznawane są za niezawodne i wytrzymałe, jak każde maszyny, ulegają nadmiernej eksploatacji w ciężkich warunkach pracy polowej. Firma John Deere dokłada zatem wszelkich starań, by nowe oryginalne części były łatwo dostępne dla każdego rolnika w Polsce i na świecie.
John Deere T5 i T6 – charakterystyka sprzętu
Nowe kombajny John Deere to aż osiem modeli maszyn o pojemności silnika od 6,8 do 9 l i mocy od 305 do 466 KM we flagowym, 6-wytrząsaczowym modelu serii T6 800. We wszystkich modelach przenośnik pochyły zaprojektowano w taki sposób, by miał taką samą szerokość co reszta kanału przepływu masy. Wartość ta wynosi ok. 1,67 m w modelach 6-wytrząsaczowych. Dzięki temu eliminuje się ograniczenia przepływu w całym kombajnie zbożowym. Duża powierzchnia omłotu i separacja w kombajnach zapewnia coraz lepszą wydajność zbiorów. Nowe opcje transportu ziarna i wydajne pojemności zbiorników 13500 l w kombajnach T6 oraz 11500 w modelach T5 sprzyjają zwiększeniu wydajności sprzętu i efektywności pracy. To wszystko bez konieczności zbytniego angażowania operatora w proces. Kontrolę nad rozładunkiem zyskuje on przede wszystkim dzięki regulowanej końcówce rury wyładowczej. Co istotne, bez względu na rodzaj posiadanej przez niego przyczepy.
Maksymalna prędkość rozładunku wynosi 150l/s przy maksimum wydajności. Oznacza to, że w ciągu 90 sekund dochodzi do rozładunku aż 10 ton ziarna. Rolnicy zyskują również dostęp do inteligentnych rozwiązań rolniczych John Deere. Umożliwiają one skuteczną i bezpieczną pracę na pochyłościach, z podstawową kompensacją nachylenia do 7%. Ponadto, technologia HillMasterTM z kompensacją nawet do 22%.
Nowe kombajny John Deere serii T6 i T5 – wygoda operatora
Automatyzacja John Deere sprzyja również zwiększeniu komfortu operatora. Nowe kombajny T5 i T6 wyposażono w kabinę o sporej kubaturze. To ponad 3m3, powierzchni znanej już rolnikom z wcześniejszego modelu kombajnu John Deere X9. W jej wnętrzu znajduje się fotel ActiveSeatTM II, oświetlenie LED i wygodny narożny wyświetlacz słupkowy. Dodatkowym udogodnieniem są elektryczne domykane drzwi, uszczelnienie przeciwpyłowe oraz wyższe ciśnienie w kabinie niż na zewnątrz, co również zapobiega przedostawaniu się pyłu i zanieczyszczeń do jej wnętrza. Dzięki nowoczesnemu joystickowi CommandPROTM możliwe staje się wygodne sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami maszyny. Nowe kombajny John Deere można łatwo programować i zapisywać ich ustawienia dla różnych operatorów na ekranie dotykowym. Wśród najczęściej zapamiętywanych parametrów wymienia się przede wszystkim prędkość taśm transportujących, wysokość naganiacza lub składanie ślimaka.