Prasa rolująca to jedna z ciekawszych maszyn wykorzystywanych w nowoczesnym rolnictwie zarówno w polskich, jak i światowych gospodarstwach. Pracuje na roli głównie w celu zbierania siana i słomy oraz formowania z niej zwartych rolek. W takiej formie łatwo się je transportuje oraz przechowuje. Mogą być one wykorzystywane także jako pasza dla zwierząt. Prasy John Deere dostępne są w wielu wariantach. Różnią się one między sobą nie tylko wydajnością, ale także rozmiarem rolek czy też funkcjami foliowania.
Zależnie od własnych potrzeb i preferencji, rolnicy wybierają prasy John Deere, których cechy wyróżniające związane są z ogólną budową maszyny, funkcjami owijania, a także rozmiarem belowania. Szeroka gama asortymentu pozwala na kupno tej maszyny, która idealnie sprosta wymaganiom przyszłego właściciela. Przy zakupie sprzętu rolniczego należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jakich funkcji będziemy najbardziej potrzebować. Dla niektórych najważniejszym parametrem będzie wydajność, dla innych – regulacja rozmiaru rolek, dla pozostałych – kompaktowy rozmiar sprzętu.
Spis treści:
Czym jest prasa rolnicza (prasa rolująca)?
Prasa rolnicza, zwana również prasą rolującą, to maszyna wykorzystywana powszechnie w rolnictwie na etapie zbioru siana i słomy. Umożliwia formowanie rolniczych materiałów objętościowych w ciasne, zwarte rolki. Te z kolei można w łatwy i oszczędny sposób przetransportować w miejsce jego składowania. W razie potrzeby możliwe jest ponadto łatwe wydzielenie odpowiedniej porcji zwierzętom gospodarczym. Prasy John Deere podczas cyklu pracowniczego wykonują kilka skomplikowanych czynności. Najpierw następuje zbieranie materiału, kolejno maszyna transportuje go do komory prasowania. Tam ramiona sprzętu zwijają słomę lub siano, tworząc rolki owijane folią lub siatką. Dzięki temu możliwa staje się skuteczna ochrona materiału przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności opadami i niską temperaturą. W ten sposób eliminuje się ponadto ryzyko uszkodzenia rolek podczas transportu. Ciasno owinięte folią nie rozwiną się i nie rozsypią. Gotowa rolka zostaje wypuszczona z maszyny i opuszczona na podłoże. Stąd należy ją następie zebrać.
Prasy John Deere – jakim cechom zawdzięczają swoją popularność?
Prasy John Deere cieszą się rosnącą popularnością wśród szerokiego grona odbiorców. Ich możliwościami interesują się zarówno właściciele niewielkich gospodarstw rolnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Zalet tego rodzaju sprzętu jest bardzo wiele. Przede wszystkim pozwalają na optymalizowanie procesu magazynowania rolniczych materiałów objętościowych przy jednoczesnej oszczędności czasu i energii. Z wykorzystaniem pras pochodzących od sprawdzonego producenta można lepiej wykorzystywać paszę, dbając o jej wysoką jakość. Zakup prasy rolniczej poleca się przede wszystkim tym rolnikom, którzy posiadają większe tereny lub zajmują się hodowlą zwierząt gospodarczych.
Zmiennokomorowe prasy John Deere – zasady działania i różnorodność modeli
Zmiennokomorowe prasy John Deere często nazywa się potocznie pasówkami. Komorę zwijającą tego rodzaju maszyn tworzą zazwyczaj pasy lub łańcuchy połączone belkami. Bele w początkowej fazie procesu tworzenia mają średnicę, która nie przekracza wartości 0,5 m. W miarę pojawiania się większej ilości materiału jej średnica stopniowo się zwiększa. Pozwala to na utrzymanie jednolitego stopnia zagęszczenia całej masy. Wyrównane jest również obciążenie silnika. Konstrukcja tych maszyn jest skomplikowana, przez co stają się dosyć drogie w produkcji i eksploatacji. Cechują się jednak wysoką wydajnością i możliwością regulacji średnicy bel. W prasach zmiennokomorowych producenta John Deere regulacja ta jest w zakresie 0,8-1,85 m.
Modele pras John Deere V451G, V451M, V461M, V451R oraz V461R wyposażono w standardowy typ podbieracza lub podbieracz premium. Ich wymiar sięga 2,20 m. Umożliwia zatem zbiór szerokich pokosów. Rotory cechują się wysoką wydajnością – przenośnik ślimakowy ma średnicę 480 mm. Wygodę operatora podczas pracy zwiększają wyświetlacze i prosty układ napędowy oraz system sterowania maszyną. W modelu V461R zastosowano komorę prasowania MaxD, formującą cięższe bele, z gwarancją maksymalnej gęstości. Co więcej, nowa prasa została zaprojektowana tak, by umożliwić szybki rozładunek dużych ilości bel. Wybrane zmiennokomorowe prasy John Deere wyposażone są bowiem w rewolucyjny układ szybkiego rozładunku, system szybkozwalniający FRS, zwiększający wydajność maszyny poprzez przyspieszenie procesu wyładunku prasy (aż 654 bele/dzień).
Maszyny ze stałą komorą – modele F440E, F450E, F441M, F441R
Prasy stałokomorowe wyposażone są w komorę zwijania jednakowej objętości. Oznacza to, że zwiększająca się stopniowo zawartość materiału wewnątrz niej powoduje jego zagęszczenie. Rdzeń beli jest w efekcie luźniejszy i bardziej pofałdowany, a jej wierzchnie warstwy najmocniej zbite. Jednocześnie w procesie ich formowania operator maszyny zauważa wzrost obciążenia silnika w końcowej fazie pracy. Zaletą tego typu maszyn jest prostota ich budowy oraz niewygórowane koszty produkcji i eksploatacji. Jako główne wady wymienia się natomiast ograniczoną wydajność i możliwość uformowania bel tylko w jednym rozmiarze.
Modele stałokomorowych pras John Deere F440E oraz F450E wyposażono w podbieracz zwykły lub szeroki (kolejno 1,37 i 1,79 m). Model F441M posiada podbieracz standard 2 m, a F441R – premium 2 i 2,20 m. W pierwszych dwóch z wymienionych modeli zastosowano widełkowy układ podawania – wyłącznie podbieracz. Kolejne wyposażono w rotory. Komora prasowania wypuszcza bele o średnicy 1,20-1,50 m.
Prasy John Deere ze stałą komorą stanowią idealne rozwiązanie dla mniejszych gospodarstw, gdzie bardziej pożądane są mniejsze porcje osiąganego materiału. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego udźwigu już posiadanych maszyn rolniczych, a także z wolnego tempa zużywania paszy lub słomy. Do sporządzania kiszonek rolnicy wykorzystują zwykle konstrukcje walcowe, gwarantujące większe zagęszczenie materiału.
Wydajność belowania i owijania
Prasoowijarki to maszyny, które łączą w sobie najwyższą wydajność procesu belowania i funkcję owijania. Błyskawiczna wymiana folii oraz obsługa urządzenia ISOBUS dbają o komfort operatora.
Model C441R prasy zwijającej John Deere posiada podbieracz premium 2,20 m z możliwością wytworzenia do 80 bel na godzinę. Zastosowano w nim układ stołu transportowego, a regulowana komora zapewnia jakość, gęstość i odpowiedni kształt uzyskiwanych bel. Usuwanie zatorów możliwe jest bez wychodzenia z kabiny ciągnika dzięki systemowi opuszczanej podłogi. Nowoczesne rozwiązania modelowe pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości sianokiszonki o długim okresie przydatności. Ramiona owijające charakteryzują się szybkością 40 obr./min. Model umożliwia stosowanie na zmianę folii lub siatki do owijania i oplotu bel. Podobną wydajnością odznacza się również model C451R i C461R. Szybkie belowanie ściętych upraw, łatwa obsługa, długa eksploatacja, wszechstronność i wysoka jakość bel – to główne zalety prasoowijarek.
Jakość gęstych bloków bel – prasy John Deere L624, L633, L634
Bele twarde jak kamień, idealnej gęstości, o skoncentrowanej energii i idealnych kształtach zapewniają wielogabarytowe prasy John Deere. Wymiary bel w poszczególnych modelach wahają się od 70×120 cm, przez 90×80 m, po 90×120 m. Wyposażono je w standardowy podbieracz, podbieracz wzmocniony bez noża lub z nożem (15 lub 23 sztuki). Do wszystkich upraw można zastosować obecny w maszynie układ podawania. Co więcej, sprzęt wyposażono w rozdrabniacz wstępny, który maksymalizuje zwrot z inwestycji. System podwójnych supłaczy gwarantuje perfekcyjne kostki o dużej trwałości, a dmuchawy dbają o zwiększenie wydajności procesu czyszczenia.
Powiązane produkty – części do prasy John Deere, wyposażenie ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych w ofercie sklepu rolniczego GALOP
Przed zakupem prasy rolniczej warto upewnić się, że spełnia ona wszelkie nasze oczekiwania i potrzeby. To maszyna, którą zazwyczaj kupuje się raz na kilka/kilkanaście lat. Lepiej zatem zainwestować w model cechujący się niską awaryjnością, czego przykładem są maszyny producenta John Deere. Postępując zgodnie z zasadami eksploatacji, serwisowania i konserwowania sprzętu użytkownik nie musi obawiać się konieczności wykonywania częstych napraw prasy marki John Deere.
Warto zadbać nie tylko o części do prasy John Deere, ale i o odpowiedni stan techniczny całej floty gospodarstwa rolnego, m.in odpowiednie przygotowanie ciągnika do sezonu. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia przestojów podczas sezonu. Generują one znaczne straty, głównie ekonomiczne. Brak możliwości wykonywania określonej pracy na polu podczas kampanii wiąże się bowiem z ograniczeniem zysków, na jakie nastawieni są w swojej pracy rolnicy. Korzystając z odpowiednich warunków atmosferycznych, optymalizują proces produkcji żywności.
W przypadku awarii w gospodarstwie rolnym liczy się przede wszystkim czas. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa rolników w takiej sytuacji korzysta z możliwości, jakie dają im zakupy wykonywane w sieci. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się podstawowe komponenty oraz elementy najważniejszych podzespołów głównych maszyn rolniczych. Proponujemy części do ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych, sieczkarni czy opryskiwaczy John Deere. Nasi klienci równie często kupują akcesoria sprzętowe: lampy robocze LED, opony, uszczelnienia, elementy wyposażenia kabiny operatora. Oprócz części do John Deere oferujemy elementy produkowane przez takie firmy jak m.in.: Massey Ferguson, Case, Claas, Deutz-Fahr, Fendt czy New Holland.