Prasy rolujące Fendt – czyli jak skutecznie prasować kiszonkę, siano i słomę

Dobrze uformowane bele zapewniają wysoką jakość otrzymywanej paszy. To cel większości rolników dbających o maksymalne wykorzystanie materiału roślinnego zebranego podczas żniw. Eliminacja odpadów możliwa jest przede wszystkim dzięki wykorzystaniu do pracy na roli floty wydajnych maszyn. Wśród nich wymienia się również prasy rolujące Fendt. Niemiecki producent dba o wyposażenie swojego sprzętu w innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu już od wielu lat cieszą się one pochlebną opinią użytkowników.

Prasy rolujące Fendt to maszyny wielozadaniowe. Umożliwiają szybkie przygotowanie siana, słomy oraz kiszonki do odpowiedniego magazynowania poza sezonem. Uważane są za niezawodne głównie ze względu na swoją małą awaryjność. Nie wymagają częstej konserwacji czy serwisowania. W razie awarii większość części producenta dostępnych jest od ręki w naszym internetowym sklepie rolniczym.

Jak zadbać o odpowiednie przechowywanie materiału roślinnego poza sezonem? Prasowanie kiszonki, siana i słomy

Prasowanie paszy w bele jest podstawowym sposobem na pozyskiwanie pokarmu na sezon zimowy dla posiadanych w gospodarstwie zwierząt. Podczas tego procesu można dostosować indywidualne parametry prasowania bel do rzeczywistych potrzeb każdego gospodarstwa rolnego. Możliwe jest m.in. ustawienie wielkości bel lub stopnia zawartości wilgoci. Parametry są istotne głównie ze względu na pożądaną wysoką jakość otrzymywanej i produkowanej paszy. Przechowywana w niekorzystnych warunkach może nawet pleśnieć, co powoduje jej niezdatność do wykorzystania. W celu optymalizacji procesu prasowania w wielu gospodarstwach wykorzystuje się prasy rolujące Fendt. Stanowią one odpowiednie dopełnienie parku maszynowego gospodarstwa, stanowiąc podstawowe wyposażenie tuż obok kombajnów zbożowych Fendt oraz ciągników rolniczych Fendt.

Stałokomorowe prasy zwijające Fendt – najważniejsze informacje

Stałokomorowe prasy rolujące Fendt oferują szerokie wyposażenie i przyjazny dla użytkownika interfejs. Dzięki temu obsługa maszyny staje się prosta. Urządzenia te zapewniają intuicyjne sterowanie oraz umożliwiają dobór szerokiej gamy wyposażenia opcjonalnego. W maszynie zastosowano aż 18 stalowych walców PowerGrip oraz podłogę zespołu tnącego w systemie HydroFlexControl. Sam zespół tnący zawiera w sobie do 25 noży, co sprzyja przyspieszeniu procesu koszenia i zbierania materiału roślinnego. Maszyna charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na moc połączonym z wysokim poziomem niezawodności i oszczędności. Komora prasowania nachylona jest pod niewielkim kątem, co gwarantuje optymalizację procesu prasowania. W tej serii maszyny Fendt są wyposażone w różne udogodnienia innowacyjne m.in. w postaci funkcji wykrywania obciążenia (LoadSensing).

Prasy rolujące ze stałą komorą producenta Fendt to serie 130 F, 130 F Xtra oraz 130 F Combi.

Zmiennokomorowe prasy rolujące Fendt

Producent Fendt stawia na wszechstronność, oferując bogaty asortyment pras zwijających – od pozbawionego noży modelu z prostym wyposażeniem i o małym zapotrzebowaniu na moc, aż po przeznaczony dla wielkich gospodarstw model 180. W przypadku pras zwijających Fendt doskonałe rezultaty zapewnia wydajny podbieracz bezkrzywkowy. Jego szerokość wynosi 2,4 m.

W maszynach tych średnica komory prasowania waha się pomiędzy 0,7-1,8 m. Jej szerokość jest stała i wynosi 1,23 m. Z kolei objętość sięgać może aż 3,10 mkw. Już pierwsze z przytoczonych cech świadczą zatem o tym, że prasy rolujące Fendt ze zmiennymi komorami mają możliwość zmiany średnicy wytwarzanych bel. Maszyny te są bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, przez co stają się również droższe. Ich wydajność robocza jest bezkonkurencyjnie wysoka, a dodatkową zaletą jest równomierne obciążenie silnika podczas pracy. Tworzą bele silnie zagęszczone na całej szerokości. To przekłada się na więcej miejsca w transporcie i mniejsze jego koszty. Również przechowywanie ciasno zwiniętych bel jest łatwiejsze i bardziej opłacalne. Elastyczność, jaką dają prasy rolujące marki Fendt, doceniają przede wszystkim właściciele gospodarstw produkcji mieszanej i usługodawcy rolni.

Prasy rolujące Fendt ze zmienną komorą to serie 160 V, 160 V Xtra, 180 V, 180 V Xtra, 160 V Combi.

Fendt Rollector

Prasy Fendt Rollector zaprojektowano z myślą o przygotowaniu paszy najwyższej jakości dostępnej dla zwierząt przez długi czas. Odpowiednio przygotowana i przechowywana nie traci bowiem wartości odżywczych i cennych składników. Wszystkie maszyny Rollector charakteryzują się niezwykłą delikatnością podczas procesu owijania.

Gdy zabraknie sprawnej prasy – jak szybko naprawić maszynę rolniczą?

Maksymalna wydajność maszyn jest niezwykle istotna w przebiegu całego procesu zbioru pasz i ich produkcji. Wykorzystanie solidnych maszyn pozwala wyeliminować ryzyko długotrwałych przestojów spowodowanych ich awariami. Jednak nawet w przypadku urządzeń pochodzących od sprawdzonego producenta podczas kampanii może dojść do poważnych usterek. Związane są one przede wszystkim z koniecznością wykonywania nieprzerwanej pracy na roli. Często kombajny, ciągniki oraz prasy pracują po kilkanaście godzin dziennie, nadążając za potrzebami gospodarstwa podczas sezonu żniwnego. W przypadku awarii warto poszukiwać części do Fendt u odpowiednich dostawców. Oryginalne części do pras rolujących Fendt oferujemy w naszym sklepie GALOP.

prasy rolujące Fendt

Źródło: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755