Prasy rolujące Massey Ferguson – charakterystyka wszystkich modeli

Prasy rolujące Massey Ferguson spełniają szczególną rolę w większości gospodarstw rolnych, pomagając w pracach wykonywanych już po skoszeniu zbóż. Służą przede wszystkim do zbioru resztek pozostawionych przez koszący kombajn, ale także siana lub zielonki. Są maszynami wielofunkcyjnymi i uniwersalnymi. Jednocześnie zwijają materiał i go prasują, umożliwiając jego bezpieczne przechowywanie i magazynowanie.

Wybór maszyny do własnego gospodarstwa wbrew pozorom nie jest łatwy. Dla wielu rolników zakup nowego urządzenia stanowi zwykle istotną inwestycję, na którą przeznaczają oni znaczne kwoty pieniędzy. Oczekują zatem, że kupowana maszyna będzie bezawaryjnie służyć przez wiele lat, a podczas sezonu będzie niezawodna. Co odznacza prasy rolujące Massey Ferguson na tle konkurencji? To przede wszystkim ogromna wydajność połączona z ekonomią i bezpieczeństwem ich użytkowania.

Gospodarstwa rolne to nie tylko ciągnik rolniczy. Kiedy kupić maszyny rolujące?

Najlepszym momentem na wymianę pojazdów składających się na flotę określonego gospodarstwa rolnego jest okres poprzedzający sezon żniw. Przemyślenia i decyzje rolników dotyczą zwykle wymiany lub zakupu całkiem nowego sprzętu, również tego, który służy do zbioru zielonek. Dla rolników, którzy stawiają na produkcję bel sianokiszonki, warte do zakupu są prasy rolujące Massey Ferguson.

Dealer Massey Ferguson oferuje właścicielom mniejszych i większych gospodarstw rolnych nie tylko prasy belujące czy rolujące. To również części do maszyn rolniczych Massey Ferguson, ciągniki rolnicze Massey Ferguson oraz kombajny zbożowe Massey Ferguson. Oferta producenta jest szeroka.

Maszyny stałokomorowe – prasy rolujące Massey Ferguson MF RB F

Prasy rolujące Massey Ferguson RB F to stałokomorowe maszyny wyposażone w komorę prasowania o objętości 1,5 m3 oraz aż 18 walców Powergrip. Umożliwia to stały i skuteczny kontakt z materiałem oraz szybszą rotację beli. Podbieracz znajduje się bardzo blisko rotora. To z kolei przekłada się na wyższe zagęszczenie i optymalny kształt rolowanej beli. Taką rolę spełnia również mechaniczna blokada tylnej klapy. Walce są wykonane z ciągłej rury. Xtracut, zaprojektowany pod kątem optymalnej wydajności system Massey Ferguson, można wyposażyć w 13, 17 lub 25 noży, dbając o optymalizację wydajności procesu tnącego. System tnący Xtracut 17 i 25 obejmuje dwa oddzielne zespoły ze sterowaniem hydraulicznym z poziomu kabiny w zależności od wymagań klienta, czyli bardzo często także operatora.

Prasa wydaje bele natychmiast po ich obwiązaniu, co usprawnia pracę prasą oraz skraca czas belowania. Variotwin to system wiązania bel sznurkiem, a dodatkowe usprawnienie (Variable Speed Control) pozwala na owijanie krawędzi beli dodatkowymi obrotami sznurka, zwiększając ogólną prędkość owijania i zabezpieczając końce beli. Wysoka prędkość owijania zapewnia proste i oszczędne wiązanie. System zawijania siatką Varionet obejmuje specjalne urządzenie do naprężania i rozkładania siatki. Za jego pośrednictwem można korzystać z siatek o różnorodnej długości i szerokości. Dzięki temu można szybko owijać bele od krawędzi do krawędzi lub ponad nie. Obsługę techniczną prasy rolującej marki Massey Ferguson ułatwia oświetlenie zainstalowane za burtami bocznymi.

Tego rodzaju urządzenie idealnie nadaje się do produkcji bel siana, sianokiszonki lub słomy o wysokim stopniu zagęszczenia.

Prasy rolujące Massey Ferguson i usługi uzupełniające do modelu MF – Hydroflex Control

Stałokomorowe prasy rolujące MF wyposażono w unikatowy, dwufazowy system zabezpieczający Hydroflexcontrol. Zapewnia on szybszą pracę bez konieczności wykonywania przestojów dla zachowania bezpieczeństwa. Pierwsza faza pracy systemu Hydroflexcontrol umożliwia ruch przedniej części podłogi komory prasowania i automatycznie zapobiega ryzyku wystąpienia aż 80% potencjalnych blokad. Drugą fazę operator aktywuje wyłącznie wówczas, gdy prasa podczas swojej pracy napotka na trudniejszą przeszkodę w formie blokady. Szybko i skutecznie blokada zostaje zlikwidowana poprzez hydrauliczne opuszczenie podłogi z poziomu kabiny. Dzięki temu blokadę usuwa się natychmiast i ogranicza do minimum okres przestojów.

Prasa zmiennokomorowa Massey Ferguson RB V i łatwość sterowania prasą

Zmiennokomorowe prasy rolujące Massey Ferguson MF RB V produkują jednorodne bele o wysokim stopniu zagęszczenia. W tym celu wykorzystuje się w tej maszynie nowoczesny system formowania beli z układem stałego nacisku CPS. Łączy on działania hydrauliczne i sprężynowe. Maszyna Massey Ferguson pozwala utrzymać nacisk przy użyciu dwóch sprężyn podczas formowania beli. Oznacza to, że odpowiedni nacisk utrzymuje się od powierzchni rdzenia na zewnątrz. Co więcej, następnie pracę przejmuje układ hydrauliczny. Po utworzeniu optymalnie uciśniętego rdzenia zwiększa stopień zgniotu aż do momentu uzyskania pełnej średnicy przygotowywanej beli. Dzięki temu, że ich kształt jest solidny i spójny, można je łatwo przewozić i przechowywać. To z kolei gwarantuje najwyższy stopień zabezpieczenia plonów przed zepsuciem i działaniem czynników szkodliwych.

Również prasa zmiennokomorowa wyposażona została w system Xtracut oraz Hydroflexcontrol. W prasach rolujących Massey Ferguson udało się uzyskać wyższą prędkość pracy dzięki bezkrzywkowej konstrukcji podbieracza. Wymiana rolek w prasach rolujących producenta następuje w ciągu kilku minut. Umożliwia to system szybkiego przeładunku. Ponadto automatyczne smarowanie łańcuchów z indywidualną regulacją dla każdego łańcucha zapewnia wystarczającą podaż oleju i skraca czas wymagany na konserwację oraz ewentualne serwisowanie maszyny. Zastosowana przekładnia Powersplit równomiernie dzieli i przenosi moc w celu napędzania jednostki rotorowej po jednej stronie, a napędów rolkowych po drugiej.

W serii zmiennokomorowych pras rolujących zastosowano jednostkę sterowania E-link Control. Dostępna w prasach rolujących Massey Ferguson zapewnia operatorowi przejrzysty widok na najważniejsze procesy prasy oraz możliwość wprowadzania optymalnego sterowania. Maszyny te nadają się przede wszystkim do gospodarstw rolnych i firm usługowych specjalizujących się w rolnictwie mieszanym, z uprawą zbóż i hodowlą zwierząt. Massey Ferguson RB 4160V i RB 4180V dzielą wspólną platformę, tworząc bele o średnicy w przedziale 0,7-1,8 m.

Zaczepiana owijarka firmy Massey Ferguson MF TW

Bele, jakie tworzą prasy rolujące Massey Ferguson, można dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem niesprzyjających warunków poprzez ich owinięcie. Pomocą w tym zakresie służą owijarki MF TW, w których zaczepianie folii zawsze jest prawidłowe dzięki odpowiedniemu stosunkowi prędkości obrotu beli do prędkości stołu owijania. Bela jest zawsze stabilnie umieszczona na środku stołu. Maszyny wyposażone są w regulowane ramię załadowcze. Operator ma możliwość samodzielnego i dowolnego wyboru liczby warstw folii koniecznych do owinięcia zapewniającego większą wytrzymałość materiału zielonkowego. Rozładunek bel odbywa się za pośrednictwem nisko umieszczonego stołu owijania.

prasy rolujące Massey Ferguson

Źródło: Depositphotos

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755