Rolnictwo cyfrowe jest nieodłącznym elementem rolnictwa precyzyjnego, nazywanego powszechnie również mianem rolnictwa 4.0. Polega ono na wdrożeniu innowacyjnych, a zarazem bezpiecznych dla środowiska rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji żywności. Umożliwiają one m.in. połączenie w jeden spójny system całego parku maszynowego wraz z wykorzystaniem elementów wspierających przebieg procesu produkcyjnego. Zbiór ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym możliwy jest przede wszystkim dzięki odpowiedniej współpracy nowoczesnych sensorów, aplikacji i nadajników satelitarnych.
Wykorzystanie nowoczesnej technologii informacyjnej, digitalizacja gospodarstwa, automatyzacja większości obszarów produkcji, optymalizacja sposobu prowadzenia gospodarstwa – to tylko wybrane atuty, które charakteryzują rolnictwo cyfrowe. W ramach wsparcia technologicznego dla rolnictwa powszechnie wykorzystuje się obecnie drony, roboty sterowane zdalnie lub autonomicznie. To również zdalne systemy wykonawcze, czujniki i sensory. Popularne są ponadto systemy wspierania decyzji rolnika (np. nawadniania, nawożenia, ochrony roślin) oraz zarządzania gospodarstwem. Co więcej, nowoczesne rozwiązania w branży rolniczej służą również do ulepszania starszych maszyn. Nadal bowiem wykorzystuje się je w dużej części polskich gospodarstw rolnych.
Spis treści:
Nowoczesne rolnictwo 4.0 – na czym polega?
Postęp technologiczny uważa się za główny napęd, dzięki któremu powstało nowoczesne rolnictwo zwane cyfrowym. Choć długotrwale skupiał się on na efektywnym wykorzystaniu podstawowych funkcji maszyn rolniczych, dzisiaj chodzi już nie tylko o maksymalną wydajność zbioru. Innowacyjność to przede wszystkim szybka i adekwatna reakcja na nowe wyzwania. Rolnicy doceniają ponadto wymierną efektywność całej floty pojazdów i wykorzystywanego podczas pracy sprzętu. Ponadto – precyzję w wykorzystywaniu środków eksploatacyjnych oraz wykonywaniu codziennych obowiązków na roli.
Rolnictwo cyfrowe obejmuje zatem nie tylko unowocześnienie maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. To również (a może przede wszystkim) tworzenie systemów analizujących, programujących i optymalizujących proces produkcji żywności i hodowli zwierząt. Uprawa gleb, dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin, wzrost jakości plonu, a nawet fachowe doradztwo w zasięgu ręki – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje rolnictwo 4.0 właścicielom małych i dużych gospodarstw. Wynikiem tych innowacyjnych rozwiązań jest przede wszystkim oszczędność energii, czasu, ekonomia i ułatwienie doboru metod uprawy.
Rolnictwo cyfrowe – czujniki i sensory
Rolnictwo cyfrowe wykorzystuje przede wszystkim nowoczesne możliwości, jakie dają czujniki mierzące poszczególne parametry i przekazujące niezbędne informacje rolnikowi. Na podstawie danych pozyskiwanych na co dzień można w łatwy i efektywny sposób dostosować parametry urządzeń wykonawczych. Wyposaża się w nie większość aktualnie używanych w rolnictwie maszyn: kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze Claas, a nawet sieczkarnie polowe. Udogodnienia dotyczą również maszyn zielonkowych i pras Claas. Mogą one być sterowane automatycznie, a wszystkie dane można wysyłać bezpośrednio do systemu zarządzania całym gospodarstwem.
Rozwiązanie od Claas (GPS PILOT CEMIS 1200) umożliwia perfekcyjne korzystanie z wcześniej zdefiniowanych śladów przejazdu i utworzonych już map aplikacyjnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnych rolników, producent oferuje rozwiązanie, które eliminuje nierentowne nakładki i omijaki. Automatyczne prowadzenie po śladzie sprawia, że maszyna rolnicza porusza się po polu uprawnym w sposób przypominający jazdę pociągu po torach.
Rolnik zyskuje dostęp do różnorodnych sygnałów korekcyjnych i zróżnicowanych trybów jazdy oraz pracy. Są one dostosowane indywidualnie do potrzeb, możliwości i warunków panujących w danym gospodarstwie. Zapewniają optymalne prowadzenie niezależnie od współistniejących czynników, nawet jeżeli są one skrajnie niekorzystne lub trudne. Dzięki satelitarnemu sygnałowi korekcyjnemu SATCOR 15 by Trimble RTX operator może być spokojny o precyzję. Jeżeli potrzebuje jeszcze większej dokładności, może sprawnie przejść na fabryczne sygnały korekcyjne SATCOR 3 by Trimble RTX lub SATCOR 3 FAST by Trimble RTX. Opcjonalnie istnieje możliwość skorzystania z systemu ze sprawdzonymi sygnałami korekcyjnymi RTK.
Cyfryzacja a technologiczne oprogramowanie dla gospodarstwa – Claas Connect
Innowacja pozwala również zastosować rolnictwo cyfrowe w celu połączenia poszczególnych pojazdów rolniczych w spójną flotę nowoczesnych maszyn. Umożliwia to bezpłatna aplikacja Claas Connect. Wszystkie informacje dostępne są dla rolnika w jednym miejscu. Mowa tu przede wszystkim o danych bazowych i informacjach aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Mogą one dotyczyć m.in. konfiguracji, zużycia, lokalizacji lub dodatkowych opcji aktualizacji. Ponieważ obsługa floty maszyn jest niezwykle wymagająca, system integruje wszystkie informacje w celu optymalizacji procesu produkcji z wykorzystaniem wielu pojazdów.
Cyfrowe rolnictwo umożliwia nie tylko wydajną pracę maszyn rolniczych podczas sezonu. Nowoczesne rozwiązania sprzyjają bowiem również ich utrzymaniu w dobrym stanie technicznym i wysokiej jakości ich funkcjonowania. Aplikacja dba o to, by sprzęt był zawsze gotowy do wykonywania pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Wszystkie maszyny Claas zapisane w systemie Claas Connect znajdują się pod zdalną kontrolą aplikacji. Za jej pośrednictwem możliwe jest łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie właściwych środków smarnych i płynów chłodzących. Muszą one być dostosowane do rodzaju i modelu danej maszyny rolniczej. W systemie wystarczy wprowadzić numer maszyny, a aplikacja samodzielnie przypomina rolnikowi nawet o konieczności wykonania systematycznego przeglądu stanu technicznego posiadanego przez niego sprzętu. Aplikacja wyświetla ponadto aktualne parametry maszyny, dzięki czemu rolnik może podejrzeć stan techniczny poszczególnych części Claas bez konieczności zaglądania pod maskę maszyny.