Nad tym, co potrafią sieczkarnie polowe Claas, zastanawia się szerokie grono ich potencjalnych użytkowników. W łatwy sposób mogą oni jednak pozbyć się wszelkich wątpliwości. Wystarczy kontakt z przedstawicielem producenta lub sprawdzonym dystrybutorem sprzętu. Indywidualny proces doboru maszyny rolniczej do potrzeb rolnika pozwala na optymalne wykorzystanie w praktyce jej możliwości. Na rynku rolniczym sprzęty marki Claas dostępne są bowiem w wielu modelach i seriach. Każda z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi parametrami, przez co odpowiada na różnorodne potrzeby właścicieli gospodarstw.
Sieczkarnie polowe Claas okazują się pomocne przy wielu pracach wymagających cięcia za pomocą specjalistycznych noży rolniczych. Może być to zatem koszenie trawy, zbiór kukurydzy i zbóż. Optymalna prędkość jazdy, długość cięcia zbóż, przetwarzanie pasz – to najistotniejsze zalety sieczkarni dostrzegane i doceniane przez większość użytkowników. Maszyny te używane są w różnorodnych gospodarstwach, zarówno tych małych i rodzinnych, jak i w dużych przedsiębiorstwach. Świadczy to przede wszystkim o ich uniwersalności i wydajności.
Spis treści:
Sieczkarnie polowe Claas – rozwój technologii maszyn rolniczych
Sieczkarnie polowe Claas to jakość sama w sobie niezmiennie już od 1973 roku. Wsparcia technologicznego w uprawie i zbiorze zbóż potrzebowano wówczas przede wszystkim w związku z rosnącą liczbą upraw kukurydzy. Bardziej wydajne technologie zbioru powstały w związku z zauważeniem braku wydajności dotychczas stosowanych maszyn doczepianych m.in. do ciągników rolniczych Claas. W odpowiedzi na potrzeby ówczesnych rolników producent Claas rozpoczął produkcję samobieżnej sieczkarni JAGUAR 60 SF. Mocny silnik zwiększył wydajność żniwną, a szybkość i zwrotność maszyny decydowała o jej rosnącej popularności. Z czasem kolejne modele sieczkarni wyposażono w szerszy bęben siekący (JAGUAR 80 SF). Jako innowacyjne rozwiązanie zastosowano ponadto rozdzielenie zespołu wciągania i bębna. Zapewniało to optymalną dostępność bębna i wałków w czasie ich serwisowania.
Sieczkarnie polowe Claas JAGUAR 70 SF zyskały możliwość siekania w dwóch lub trzech rzędach. W nowych maszynach (JAGUAR 675, 680, 685, 690, 695) zastosowano wykrywacz metalu umieszczony w dolnym walcu prasującym. Ziarna kukurydzy rozdrabniane były ponadto dzięki systemowi CORN CRACKER. W kolejnych seriach udoskonalono dodatkowo miejsce pracy operatora, czyli kabinę. Zwiększono zasięg silnika, liczbę obrotów walca i noży bębna. Maszyny podstawowe wyposażono w przyrządy żniwne umożliwiające przygotowywanie kiszonki z całych roślin i śruty z kolb lub osadek.
Kierunek rozwoju obecnych sieczkarni polowych nadała przede wszystkim seria 800, w której zastosowano proste i bezpośrednie napędy zlokalizowane z tyłu za osią kierującą w poprzek kierunku jazdy. Od 2007 roku modele JAGUAR serii 980-930 zachwycają użytkowników nowoczesnym interfejsem i wyjątkowymi osiągami. Charakteryzują się ponadto najwyższą jakością siekania.
Model JAGUAR TERRA TRAC – szybkość i stabilność
Sieczkarnie polowe JAGUAR TERRA TRAC odznaczają się szybkością podczas jazdy na wprost, po uwrociach, na drogach przy zachowanej stabilności całej maszyny i konstrukcji na najbardziej wymagających zboczach. W ciężkich warunkach mają wysoką trakcję, zapewniając użytkownikowi najwyższy komfort jazdy. Podwozie TERRA TRAC to koncepcja napędu z opatentowaną kinematyką, co sprzyja ochronie podłoża. W modelach tych możliwe staje się wykorzystanie systemu gąsienicowego w każdych warunkach, zarówno podczas sezonu, jak i po jego zakończeniu – przez cały rok, na każdej powierzchni.
Maszyna z technologią TERRA TRAC może pokonywać odległości z szerokością transportową sięgającą aż 3 metrów. Napęd ma charakter stały, dzięki połączeniu cierni i gąsienic. Duże koła są jednocześnie zwrotne, co zapobiega ich szybkiemu wnikaniu w podłoże oraz umożliwia lepsze wyjeżdżanie ze śladu. W modelu tym zastosowano amortyzację pneumatyczną oraz automatyczne napinanie taśm bieżnych przez dodatkowy siłownik hydrauliczny, zapobiegając poślizgom.
Powyższe parametry sprawiają, że czas pracy maszyny i jej ogólnej eksploatacji ulega wydłużeniu. Cechuje się ona ponadto wyższą wydajnością, nawet w ekstremalnych warunkach. Eliminuje się nacisk na podłoże, zmniejsza opory jazdy, spłaszcza ślady przejazdów. Co więcej, operator zyskuje komfortowe środowisko pracy na polu i na drodze nawet przy wysokich prędkościach. Wszystkie z tych cech sprawiają, że sieczkarnie polowe Claas z koncepcją TERRA TRAC wybierane są przez rolników posiadających pola na trudnym terenie. Jego ukształtowanie wymaga zwykle szczególnych umiejętności ze strony operatora maszyny rolniczej. Wykorzystanie innowacyjnych metod technologicznych pozwala ograniczyć stres operatora związany z ryzykiem popełnienia pomyłki i ewentualnego ugrzęźnięcia sprzętu.
Sieczkarnie polowe Claas serii JAGUAR 900
Sieczkarnie polowe Claas JAGUAR 930-990 posiadają silnik o mocy 463-925 KM. Wyposażono je w nowoczesne systemy wsparcia pracy operatora oraz opatentowaną technologię SHREDLAGE. Służy ona przede wszystkim do kondycjonowania kukurydzy na kiszonkę. Intensywny rozpad materiału i zwiększenie powierzchni sieczki przekłada się bezpośrednio na poprawę struktury kiszonki w żwaczu krowy. Technologia ta dba zatem pośrednio o jakość otrzymywanego w gospodarstwie mleka.
Prowadzenie maszyny ułatwiają systemy CEMOS i sterowanie CEBIS. Pierwszy z nich automatycznie ustawia maszynę, a ekran dotykowy CEBIS ułatwia obsługę sprzętu. Precyzję po równoległych przejazdach, wzdłuż krawędzi łanu bądź też po utworzonych przez operatora liniach referencyjnych i nieregularnych obwodach pól zapewnia sygnał satelitarny GPS. Dzięki niemu operator prowadzi JAGUARA z niezrównaną precyzją. System działa precyzyjnie bez względu na porę dnia i nocy oraz panujące warunki atmosferyczne – oświetlenie nie odgrywa w tym przypadku znaczącej roli. Pozwala wykorzystać całą szerokość roboczą i wyraźnie ograniczyć nakładanie przejazdów, korzystając z dostępnych śladów przejazdów. Sterowanie CEBIS pozwala zaprogramować wybrane z ustawień jako ulubione i aktywować przełącznikiem.
Obsługa systemu jest intuicyjna i niezwykle prosta. Dzięki temu możliwa jest nawet bez doświadczenia operatora. Wyjątkową przepustowość bębna nożowego zapewniają 42 noże oraz zwiększona częstotliwość cięcia.
Claas Jaguar 800 – unikalna koncepcja obsługi
Sieczkarnie polowe marki Claas serii 800 charakteryzują się mocą silnika sięgającą od 435 do 653 KM. Zapewniają doskonałą wydajność połączoną z unikalną koncepcją obsługi maszyny CRUISE PILOT. Jazda odbywa się z maksymalną efektywnością, z mniejszym zużyciem paliwa. Również w tej serii wykorzystano system naprowadzania GPS CEMOS. Sieczony materiał porusza się jeszcze szybciej przez całą maszynę, niezależnie od swojego rodzaju – czy jest to trawa, czy kukurydza na kiszonkę. Noże ułożone w kształt litery V centrują ponadto materiał, zwiększając wydajność maszyny przy jednoczesnej minimalizacji nakładów siły. Środkami do kiszonki zarządza się poprzez precyzyjne dozowanie. Sieczkarnia posiada szczególne miejsce pracy operatora. To przestronna i wyciszona kabina z doskonałą widocznością i oświetleniem. Dla zwiększonego komfortu zastosowano dźwignię wielofunkcyjną CMOTION. Zespoły siekące napędzane są bezobsługowo poprzez pas Powerband. Technologię silnika wyróżnia technika wtrysku Common Rail (do 2500 bar) oraz bardzo niskie zużycie paliwa.
Przyrządy robocze do poszczególnych modeli sprzętu Claas
Poszczególne przyrządy robocze i części do Claas umożliwiają elastyczną pracę przy różnorodnych uprawach. Ich podłączanie i odłączanie jest niezwykle proste. Napęd odbywa się przez szybkozłącza, a dopasowanie do podłoża gwarantuje sterowanie CONTOUR i AUTO CONTOUR. Współpraca całego parku maszynowego i wykorzystanie również m.in. kombajnów zbożowych Claas ułatwiaja codzienną pracę rolnika w kampanii.
Sieczkarnie polowe Claas można wyposażyć w PICK UP, czyli rodzaj swoistego podbieracza. Zapewnia on równomierny przepływ masy. Idealne dopasowanie do podłoża i automatyczna regulacja prędkości to tylko niektóre z zalet tej części do sieczkarni polowych Claas. Optymalny przepływ materiału zapewnia podwójny dociskacz rolkowy. Lepsze wyszukiwanie ewentualnych zanieczyszczeń i ciał obcych gwarantuje hydrauliczne podnoszenie ślimaków.
Belki tnące DIRECT DISC gwarantują szybką wymianę nożyków, równy i stały przepływ masy. Co więcej, z ich wykorzystaniem możliwe staje się hydrauliczne ustawienie wysokości walca łopatkowego z optymalnym dopasowaniem ich do różnorodnych roślin. Belka ORBIS przeznaczona jest z kolei do wysokich wydajności. Charakteryzuje się lekkobieżnym napędem z małym zapotrzebowaniem siły i niewielkim momentem rozruchu. Stosowany jest powszechnie przy uprawie roślin źdźbłowych. Wydajne i delikatne zrywanie zapewnia z kolei adapter CORIO CONSPEED. Przeznaczony jest on do zrywania kolb kukurydzy przeznaczonych na kiszonkę.