Sieczkarnie polowe John Deere – jak spisują się w polu?

Sieczkarnie polowe określa się również mianem silosokombajnów. Dzięki nim możliwa jest łatwiejsza i szybsza uprawa ziemi. Jej głównym zadaniem jest drobne cięcie różnorodnych roślin. W gospodarstwach, w których stosuje się te urządzenia, możliwe staje się maksymalne wykorzystanie każdej rośliny zasadzonej na polu uprawnym. Sieczkarnie polowe John Deere skutecznie przekształcają je w popularną sieczkę. Wykorzystuje się ją następnie jako paszę, nawóz lub ściółkę dla zwierząt. Silosokombajn produkuje zatem nawet naturalną paszę, wiadomego pochodzenia, bez żadnych dodatków i nawozów.

Sieczkarnie polowe samojezdne wyparły obecnie niemal wszystkie sieczkarnie ręczne. Automatyzacja procesów rolniczych przyczynia się nie tylko do oszczędności czasu i energii rolników. Dba również o ich środki finansowe. Sieczkarnie polowe John Deere charakteryzują się zwiększoną mocą nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Ich praca wiąże się zatem z niskimi kosztami prac polowych. Nie wymagają ponadto częstego serwisowania czy konserwacji. Pracują długotrwale, nawet w trudnych warunkach. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Rozdrabnianie nigdy nie było szybsze i prostsze!

Budowa silosokombajnów jest prosta. Obejmuje zwykle dwa podstawowe elementy. To zespoły ścinające i rozdrabniające. Rolą pierwszego z nich jest ścinanie rośliny z pola, a drugiego – rozdrobnienie rośliny i tworzenie sieczki. By sieczkarnia była wydajna i funkcjonalna, konieczne jest ponadto zastosowanie w niej podajnika. Dzięki niemu możliwy jest bowiem szybki transport sieczki do przyczepy. Niemal każdą sieczkarnię można ponadto wyposażyć w dodatkowe elementy wyposażenia. To m.in. rozdrabniacze i gniotowniki. Sieczkarnie dzieli się ponadto na dwa rodzaje ze względu na rodzaj napędu. Wyróżnia się sieczkarnie polowe samojezdne i sieczkarnie podczepiane. Pierwsze z nich mają własny układ napędowy, stanowią zatem odrębny pojazd. Te odczepiane montuje się z kolei do ciągnika będącego źródłem zasilania. Sieczkarnie polowe John Deere należą do pierwszej z wymienionych grup. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by zakup maszyny rolniczej stał się udaną inwestycją na lata?

Oprócz sieczkarni większość rolników poszukuje również ciągników rolniczych oraz kombajnów zbożowych. Bez tych maszyn trudno bowiem wyobrazić sobie szybką i skuteczną pracę na każdym gospodarstwie rolnym, niezależnie od jego rozmiarów i charakteru.

Seria 8000 sieczkarni polowych John Deere

Sieczkarnie polowe John Deere serii 8000 wyposażono w silnik o pojemności nawet ponad 13 litrów. Takie rozwiązanie skutkuje zwiększoną mocą z jednoczesną wysoką wydajnością i zmniejszonymi kosztami eksploatacji. O wydajność sieczkarni polowych serii 8000 dba ponadto przepływ materiału Pro Stream oraz innowacyjna konstrukcja głowicy tnącej. Zgniatacz ziarna udoskonalono mocniejszymi ściankami. Przy każdej długości rozdrabniania można dzięki temu uzyskać doskonałą jakość paszy. Z funkcjonalnej kabiny roztacza się panoramiczny widok, co znacznie ułatwia pracę operatorowi maszyny. Elementy sterownicze i wyświetlacze są niezwykle proste w obsłudze i działają intuicyjnie. Maszynę wyposażono ponadto w układ napędowy ProDrive. Zmiana biegów dokonuje się automatycznie po wyborze stale utrzymywanej prędkości. W tym celu naciska się wyłącznie na główną dźwignię sterującą. Nie ma konieczności zmiany biegów i ich wyboru.

Skład najwyższej jakości kiszonek powstających w opisywanej serii sieczkarni polowych John Deere poddawany jest analizie już podczas pracy maszyny. HarvestLab™ 3000 mierzy i dokumentuje frakcję suchą i składniki. Wszystkie maszyny z tej serii wyposażono w obrotowy heder. Urządzenia te zapewniają najwyższą jakość cięcia, funkcje analizy i dokumentowania upraw. Napędzają je bezkonkurencyjne silniki John Deere o wysokiej mocy, a ich prawidłowy sposób działania objęty jest kontrolą i niezbędnym wsparciem technicznym.

Sieczkarnie polowe John Deere serii 9000

W serii sieczkarni polowych John Deere 9000 zastosowano innowacyjny silnik JD18X o większej wydajności paliwowej i zmniejszonej potrzebie codziennej konserwacji w okresie wzmożonej eksploatacji maszyny. Również w tych maszynach obecny jest system HarvestMotion™, poprawiający wydajność i efektywność pracy sprzętu nawet przy niskich momentach obrotowych silnika. W podbieraczu zastosowano duży ślimak (o średnicy 80 cm) o bezłańcuchowym napędzie. Walce dbają o jednolite miażdżenie ziarna i dokładne przetwarzanie roślin, niezależnie od ich rodzaju i długości procesu rozdrabniania. Maszyny tej serii wyposażono w heder do kukurydzy i zbieracze klasy John Deere premium. 

Nowy wymiar doskonałości – sieczkarnie polowe John Deere modele Pro

Samojezdne sieczkarnie polowe John Deere dostępne są również w opcjach Pro i premium. Wersja Pro modelu 9500 posiada funkcje zwiększające wydajność maszyny. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim podwyższony poziom wytrzymałości dolnego walca podającego, opcję podwójnego napędu, deflektor i system wykrywania kamieni. Najważniejsze funkcje zwiększające komfort użytkownika to z kolei przestronna kabina, oświetlenie LED i zestaw sprężarki powietrza z pneumatycznym sygnałem dźwiękowym. Wśród funkcji technologicznych, z cechami innowacyjności, można wymienić wyświetlacz, kamerę końcówki rury wyładowczej oraz automatyczne pozycjonowanie rury wyładowczej.

W modelu 8500 Pro i 8200 Pro fabrycznie zamontowano dodatkowo czujnik przepływu masy oraz przygotowano maszynę do zastosowania systemu naprowadzania po rzędzie i satelitarnego AutoTrack. Te maszyny wyposażono w najbardziej zaawansowane funkcje analizy i dokumentowania upraw. Zastosowanie systemu Harvestmotion™ Plus oznacza unikalny przyrost momentu obrotowego i jeszcze większą moc przy niskich prędkościach oraz wydajność sprzętu. System dokumentowania upraw oraz wyjątkowo wytrzymały zgniatacz pozwalają na dogłębne analizy danych. Mierzy i dokumentuje zawartość suchej masy w zbiorniku, co pomaga w produkcji wysokiej jakości zielonki.

Powiązane produkty – hedery

Wśród części do sieczkarni polowych John Deere wyróżnia się również elementy dodatkowe. Warte szczególnej uwagi są przystawki do trawy. Stosuje się je głównie w celu dokładnego i wydajnego cięcia trawy. Bezstopniowy napęd zespołu żniwnego, podwójny napęd i automatyczne smarowanie łańcuchów – to tylko niektóre z istotnych udogodnień, znacznie ułatwiających codzienną pracę rolnikom. Wysokiej jakości zwój ślimaka przenosi zebrany materiał do wnętrza maszyny. Zapewnia jednocześnie płynny i ciągły przepływ materiału do rozdrabniacza. Niższe zużycie paliwa i części sprzyja długotrwałej oraz bezawaryjnej eksploatacji. Większa moc silnika gwarantuje wysoką wydajność w różnorodnych warunkach upraw połączoną z brakiem resztek pozostawionych na polu. Materiał roślinny trafia do wnętrza sieczkarni również dzięki podwójnemu napędowi zespołu żniwnego. Dostosowuje on prędkość zębów podbieracza niezależnie od przenośnika ślimakowego. Działa zgodnie z prędkością jazdy maszyny zarówno w przypadku lekkiego, jak i skrajnie ciężkiego pokosu.

John Deere oferuje ponadto zespoły żniwne do kukurydzy. Te maszyny John Deere zostały zaprojektowane pod kątem skutecznych zbiorów ziaren kukurydzy. Rotory o dużej prędkości obrotowej gwarantują bowiem dobrą jakość cięcia nawet mokrych upraw lub przy dużym udziale chwastów. W opisywanych częściach do sieczkarni maszyn rolniczych John Deere istnieje ponadto możliwość rozdrabniania kukurydzy na paszę lub w celach produkcji biogazu. Hedery tego rodzaju są krótkie, wyposażone w lekki i mały bęben. Nie powodują zatem uszkodzeń gleby, nadają się zatem również do koszenia upraw średniej wysokości.

sieczkarnie polowe john deere

Źródło: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755