System obsługi FendtONE w nowoczesnych ciągnikach serii Vario – połączenie pracy na roli z biurową

System obsługi FendtONE to nie tylko nowoczesny wyświetlacz i joystick, choć tak wielu rolnikom się kojarzy. Nowy wygląd zaawansowanego technologicznie podłokietnika to jednak nie jedyny zamysł inżynierów tworzących to nowoczesne rozwiązanie. Chodzi tu przede wszystkim o połączenie w spójną całość wszystkich zagadnień i wyzwań obecnego rolnictwa. Do precyzyjnego wykonywania prac polowych w nowoczesnym gospodarstwie potrzebnych jest bowiem wiele udogodnień. Mapy aplikacji, linie naprowadzania, zapamiętane ustawienia maszyn rolniczych, kamery i nadajniki GPS – to tylko niektóre z nich.

Zgrupowanie wszystkich najistotniejszych dla rolnika informacji w jednym miejscu umożliwia właśnie system obsługi FendtONE. To kompleksowa platforma, która znacznie ułatwia sprawne i efektywne zarządzanie gospodarstwem oraz wykonywanymi na nim pracami polowymi. W tym celu konieczne jest połączenie koncepcji obsługi ciągnika onboard z technologią offboard. Elementy drugiej z nich są niewidoczne ani w kabinie operatora, ani nawet na roli. To wszelkie prace biurowe, przybierające szerszy wymiar, zwłaszcza gdy we flocie gospodarstwa lub firmy pracuje wiele różnorodnych maszyn rolniczych.

Czy rolnik wykonuje prace biurowe?

Jeszcze do niedawna praca na roli była całkowicie oddzielona od pracy właściciela gospodarstwa, jaką musiał wykonywać w biurze. Te dwie czynności są jednak ze sobą ściśle powiązane. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii nie rozdziela się ich na wykorzystanie dwóch osobnych systemów. System obsługi FendtONE umożliwia szybkie połączenie pracy biurowej z czynnościami wykonywanymi bezpośrednio z kabiny operatora w polu. Wprowadzenie automatycznego dokumentowania pracy nie wiąże się jednak z koniecznością wykonywania skomplikowanych działań. Automatyczny system zastępuje dotychczasowe, tradycyjne rozwiązania, głównie polegające na rozpisywaniu zadań na papierze. To szczególne ułatwienie dla rolników posiadających w swojej flocie różnorodne maszyny, m.in. ładowarki teleskopowe Fendt, prasy rolujące Fendt, ciągniki Fendt, kombajny zbożowe Fendt.

System obsługi FendtONE pomaga rolnikowi w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wśród tych biurowych, o które musi on zadbać niemalże codziennie, wymienia się przede wszystkim tworzenie zleceń dla konkretnych ciągników i maszyn im towarzyszących, dokumentację zabiegów, analizę kosztów i planowanie. Dzięki automatyzacji możliwe staje się bezprzewodowe zbieranie i gromadzenie danych. Również ich przekazywanie za pomocą bezprzewodowego transferu bezpośrednio do monitora ciągnika. Podobną łączność zapewnia system JDLink, proponowany jednak przez innego producenta z branży.

System obsługi FendtONE onboard, czyli jego wykorzystanie w polu

Stanowisko operatora FendtONE onboard umożliwia maksymalne zwiększenie poziomu wydajności maszyny rolniczej. Wszystkie funkcje Smart Farming przyczyniają się bowiem do zmniejszenia zużycia paliwa i środków eksploatacyjnych. Prowadzenie równoległe, czy też kontrola sekcji lub optymalne połączenie ciągnika z innymi maszynami floty odciążają operatora i oszczędzają również jego czas. Nowe stanowisko pracy wyposażono w dodatkowe obszary wyświetlania danych. Większa łatwość obsługi i intuicyjność systemu pozwalają ponadto dostosować jego możliwości do własnych potrzeb każdego rolnika. Mając w zasięgu wzroku wszystkie istotne funkcje i dane, rolnik dostosowuje się do wymagań narzędzia i zwiększa wydajność zespołu.

System obsługi FendtONE upraszcza obsługę złożonych zestawów maszyn. Dzięki wielofunkcyjnemu joystickowi można sterować bezpośrednio funkcjami ciągnika rolniczego Fendt oraz tymi obsługiwanymi przez ISOBUS. Do joysticka 3L przypisać można aż 27 funkcji obsługiwanych przez ISOBUS na trzech różnych poziomach.

Nowa filozofia obsługi FendtONE offboard – jak wykorzystać inteligentny system do codziennych zadań biurowych?

System obsługi FendtONE offboard sprawia, że rolnik ma nieograniczony dostęp do wszystkich swoich danych niezależnie od miejsca, w jakim obecnie pracuje. Systemy rejestrujące dane agronomiczne i wyjściowe podczas wykonywania prac polowych wzbogacono o funkcję planowania pracy i zarządzania offboard. Dane ciągnika i innych maszyn można szybko wykorzystać. Co więcej, są one już wyeksportowane i zapisane przez maszynę, gotowe do tworzenia raportów. Rolnicy i usługodawcy mają zatem możliwość zarządzania pracą polową, maszyną i całym zespołem bezpośrednio z biura lub nawet w drodze do gospodarstwa. Tworzenie zadań i ich przesyłanie do maszyny możliwe jest za pośrednictwem dowolnego urządzenia mobilnego z dostępem do aplikacji Fendt. Dzięki platformie cyfrowej FendtONE offboard firma Fendt oferuje system umożliwiający zarządzanie flotą i optymalizację maszyn niezależnie od lokalizacji.

FendtONE sprawia, że operatorzy pracujący w gospodarstwach rolnych mogą zarządzać danymi maszyn i danymi agronomicznymi oraz mieć je pod stałą kontrolą. Gdy system obsługi FendtONE offboard zakończy swoją pracę, udostępniany jest raport z wykonania zlecenia, który stanowi podstawę do udokumentowania zrównoważonego stosowania substancji odżywczych. Wspiera również zgodność i spójność działań rolnika z normami obowiązującymi w przemyśle spożywczym.

Możliwości technologiczne bezprzewodowego transferu danych dla kierowcy maszyn rolniczych w modelach ciągników Fendt 900 i 1000 Vario

Nowa generacja ciągników Fendt obejmuje przede wszystkim modele serii Fendt 900 i 1000 Vario. Koncepcja obsługi FendtONE to również centralny system telemetryczny Fendt Connect, umożliwiający zarządzanie flotą, Fendt Task Manager, program Fendt Task Doc oraz wszelkie udogodnienia rolnictwa precyzyjnego (jak np. Fendt Contour Assistant).

Producent oferuje liczne rozwiązania technologiczne w różnych wariantach wyposażenia, dobranych indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego rolnika. Co więcej, właściciele gospodarstw mają również dostęp do innowacji technicznych oferowanych przez producenta. Zamawiając modele Fendt TI Auto, mogą oni też dokonać bezpłatnej aktualizacji do wersji Fendt TI Headland. Maszyny w wariantach plus przystosowane są ponadto do pracy z systemem Fendt Guide, posiadając podstawowy pakiet prowadzenia w standardzie wyposażenia. Inne funkcje prowadzenia potrzebne do precyzyjnej uprawy pola, takie jak Fendt Contour Assistant, Fendt TI Auto lub Fendt TI Headland, można dodać i stosować w maszynach Fendt jako wyposażenie opcjonalne.

system obsługi FendtONE

Źródło: Freepik

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755