Zwiększona automatyzacja pracy sprzyja oszczędnościom i skupieniu rolnika na jakości wykonywanej pracy. Zamiast poświęcać uwagę przebiegowi powtarzających się sekwencji prac, może on skoncentrować się na zwiększeniu wydajności procesu produkcji żywności. Działanie to umożliwiają systemy naprowadzania John Deere. Ich zastosowanie w maszynach rolniczych zwiększa efektywność pracy poprzez spójne i zoptymalizowane obroty końcowe na polu. Dzięki łatwiej konfiguracji operator może w szybki sposób rozpocząć codzienną pracę, bez konieczności powtarzania skonfigurowanych ustawień we własnej maszynie.
Systemy naprowadzania John Deere to głównie AutoTrac™, dostosowany indywidualnie do potrzeb każdego rolnika oraz możliwości technologicznych poszczególnych modeli i serii maszyn rolniczych. To program, służący do analizy ruchów pojazdów kierowanych i kołowych. Stosuje się go zarówno w pojazdach osobowych, jak i w sprzęcie specjalistycznym, w tym również w nowoczesnym rolnictwie. System kierowania automatycznego staje się obecnie powszechny głównie za sprawą ciągników serii 5R i 6M. Można go obsługiwać z poziomu wyświetlacza zamontowanego na prawym słupku narożnym kabiny operatora.
Spis treści:
Uniwersalne systemy dla maszyny rolniczej każdej marki
W każdym gospodarstwie rolnym operatorzy używają sprzętu różnorodnych marek. Części do maszyn rolniczych również pochodzą zatem od odmiennych producentów. Ich celem jest optymalizacja procesów produkcyjnych. Ponadto zwiększenie wydajności sprzętu wykorzystywanego na co dzień w ekstremalnie trudnych warunkach. Rolnik, pracując przez kilkanaście godzin na dobę, liczy na wsparcie technologiczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwój cyfryzacji i innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa. Jednymi z nich są systemy naprowadzania John Deere. Nawet jeżeli nie wszystkie maszyny w gospodarstwie sygnowane są logo firmy John Deere, producent zapewnia ofertę systemów naprowadzania dla wielu marek i modeli maszyn.
Wszystkie systemy marki John Deere są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalistycznego przeszkolenia operatora. By rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem precyzyjnym, wystarczy jedynie skontaktować się z dealerem, który dostosuje układy elektroniczne do rodzaju maszyny. Przedstawi on również korzyści wynikające z powszechnego stosowania systemów naprowadzania i automatycznego sterowania.
Technologia rolnictwa precyzyjnego John Deere – dlaczego warto ją wybrać?
Rolnictwo inteligentne (rolnictwo 4.0) to przede wszystkim precyzyjna uprawa roli bez obciążenia silnika i nadmiernej emisji spalin. Nowoczesne możliwości i systemy pozwalają analizować dane. To konieczne, by lepiej zrozumieć specyficzne wymagania sprzętowe. Zapewniają one stabilność sygnału, precyzję linii naprowadzania i lepsze rezultaty produkcji. Zaangażowanie w rozwój rolnictwa to również aplikacje mobilne. Promują one funkcje rolnictwa precyzyjnego, pomagające operatorom w uzyskaniu lepszych efektów ze stosowania technologii.
Ciągniki rolnicze John Deere wyposażono w nowoczesne systemy naprowadzania w odpowiedzi na rosnące potrzeby i oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Inteligentne rozwiązania rolnicze John Deere to nie tylko znak naszych czasów, ale przede wszystkim udogodnienia dla rolników i ukłon w stronę ich ciężkiej pracy w procesie produkcji żywności. Jego optymalizacja zapewnia wyższą jakość plonów. Ona z kolei idzie w parze z oszczędnością paliwa i dbałością o dobry stan środowiska naturalnego, a przede wszystkim żyznych gleb. Dbając o dokładność i wydajność pracy maszyn, producent oferuje rolnikom AutoTrac™, AutoPath™, Machine Sync lub wykrywanie ziarna. W zaawansowane systemy wyposaża się obecnie nie tylko kombajny John Deere T5 i T6, ale również sieczkarnie polowe John Deere, opryskiwacze czy ładowacze czołowe John Deere. Automatyczna i optymalna współpraca każdego z nich możliwa jest dzięki łączności (m.in. systemu ISOBUS).
Automatyzacja John Deere to również dwukierunkowa łączność JDLink. Jej zastosowanie pozwala na automatyczne przesyłanie danych o uprawach i maszynach do John Deere Operations Center. Dzięki temu dealer może monitorować aktualny stan techniczny maszyny w czasie rzeczywistym (jedynie za zgodą operatora). Rolnicy zwiększają efektywność pracy dzięki bieżącej analizie danych. Kontrolując dane techniczne i poszczególne parametry maszyn, mogą oni ponadto szybko i adekwatnie reagować na zmieniające się warunki na polu uprawnym oraz bieżące problemy w funkcjonowaniu maszyny. Planowanie konserwacji, serwisów i redukcja zużycia paliwa służą optymalizacji kosztów codziennej pracy maszyny. Szczegółowe raporty przydatne dla zarządzania dużą liczbą maszyn rolniczych we flocie umożliwiają też integrację danych pomiędzy różnorodnymi systemami.
Precyzyjne systemy naprowadzania John Deere – AutoTrac™ – różnorodność inteligentnych rozwiązań dla floty
Kombajny zbożowe John Deere wyposażono w różnorodne systemy naprowadzania AutoTrac™. Zwiększają one produktywność dzięki zmniejszeniu kosztów i większej skuteczności kierowania z automatycznym wspomaganiem. Systemy naprowadzania John Deere pozwalają na wykonywanie prostych, zakrzywionych i okrężnych ścieżek, nawet przy złej widoczności.
Uniwersal 300 to system do sterowania maszyną bez użycia rąk, przeznaczony do sprzętu starszych generacji. Montuje się go przede wszystkim w starszych modelach maszyn John Deere, a także w sprzęcie innych marek. Można go łatwo przenosić pomiędzy poszczególnymi maszynami. Gwarantuje szybką instalację, odporność na wodę i pył oraz skuteczne wykrywanie linii. AutoTrac™ RowSense stwarza z kolei możliwość korzystania z automatycznego naprowadzania w uprawie kukurydzy wysianej nawet bez udogodnień systemowych. Zwiększenie wydajności i jakości plonów to także mniejszy stres operatora maszyny. Technologia ta dedykowana jest dla kombajnów i sieczkarni polowych. Wykorzystuje dane z czujnika rzędów i dane położenia sygnału GPS pobierane z satelity przez odbiornik Starfire. Ten sprzęt najczęściej współpracuje również z prasami John Deere.
System AutoTrac™ Vision podczas przejazdu zwiększa prędkość roboczą nawet o 30 km/h, jednocześnie zwiększając dzienną powierzchnię wykonanego oprysku aż o 20%. Zamontowana z przodu ciągnika rolniczego kamera uwidacznia wczesną kukurydzę lub inne uprawy osiągające wysokość co najmniej 10 cm. System prowadzi maszynę w automatycznie generowanych liniach A-B, nawet w miejscach, gdzie kamera nie wychwyci rzędów upraw. System współpracuje także ze zbiornikami na gnojowicę.