Zakup maszyny rolniczej – wybrać nową czy używaną? Kilka słów o dotacjach unijnych

Traktor to podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. Coraz więcej młodych rolników decyduje się na zakup maszyny rolniczej, która jest nowa, głównie ze względu na możliwość otrzymania dotacji i dofinansowania. Mimo to również ciągniki używane cieszą się niesłabnącą popularnością. Okazji do zakupu nie brakuje – rolnicy mają tę możliwość niemal przez cały rok, nawet poza sezonem. Wielu zainteresowanych zastanawia się również nad tym, czy można ograniczyć nakład finansowy ponoszony na doposażenie własnego gospodarstwa.

Zakup maszyny rolniczej dla każdego właściciela roli stanowi niemałą inwestycję. Z roku na rok są one bowiem coraz droższe. Wynika to z aktualnych warunków rynkowych oraz zaawansowania procesu technologicznego produkcji maszyn rolnych. Oczywiście najwygodniej jest kupić sprzęt za gotówkę. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Jak podaje Europejski Fundusz Leasingowy, jako atrakcyjne rozwiązanie dla niektórych rolników jawi się wynajem maszyn. Pożyczają je oni od firm, dealerów lub innych rolników. Co więcej, deklarują, że w związku z obecną sytuacją na rynku rolniczym nie zrezygnują z korzystania z tego rozwiązania. Kupno maszyny może być równie atrakcyjne, a w tym przypadku należy pamiętać o najważniejszym atucie działania – posiadaniu maszyny na własność. Kupując nowy lub używany sprzęt, rolnicy najczęściej korzystają z dotacji na zakup lub leasingu sprzętu.

Zakup maszyny rolniczej – co należy wiedzieć?

Inwestycja, jaką stanowi zakup maszyny rolniczej, w 2023 roku uznawana jest za opłacalną. Zapewnia niezależność od wahań rynkowych. Nowoczesna maszyna rolnicza nie tylko gwarantuje wydajność gospodarstwa. Kapitał ulokowany w sprzęcie nie traci szybko na wartości w porównaniu do innych inwestycji. Nie jest także obarczony wysokim ryzykiem straty. Na dobrą maszynę rolnik zawsze znajdzie kupca na rynku wtórnym. Popyt rośnie, sprzyjając dalszym inwestycjom. O czym należy pamiętać przed kupnem własnej maszyny rolniczej?

Żeby długotrwała inwestycja miała sens, należy przede wszystkim zastanowić się nad jej odpowiednim finansowaniem. Kolejnym krokiem jest profesjonalny serwis zakupionego sprzętu oraz przestrzeganie warunków gwarancji. Warto również zastanowić się nad tym, na jakiego rodzaju sprzęt istnieje aktualnie zapotrzebowanie w danym gospodarstwie. Nie warto wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Rynek rolniczy rozwija się bowiem dynamicznie, umożliwiając co rusz nowe rozwiązania. Zaleca się, by rolnik kupował lub ubiegał się o kupno tych urządzeń, które niezwłocznie wejdą do użytku.

Jak otrzymać dotacje unijne dla rolników? Modernizacja gospodarstw rolnych a zakup nowej maszyny rolniczej

Jeżeli kupować nowy sprzęt, to tylko z dotacją dla rolników. Zakup maszyny rolniczej za gotówkę jest najmniej popularny wśród klientów. Więcej zwolenników ma leasing. Obie formy zakupu sprzętu mogą jednak ulec dofinansowaniu przeznaczonemu dla rolników. Do dyspozycji w 2023 roku pozostają głównie 3 najbardziej znane programy.

Pierwszym z nich jest interwencja „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”. Dzięki niej możliwe jest dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych o maksymalnej wartości nieprzekraczającej 300 tysięcy złotych. Jej celem jest modernizacja gospodarstw rolnych. Dla każdego z obszarów rolniczych wystosowano szczegółowe wymagania konieczne do otrzymania dotacji. Równie znanym programem są „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”. W ramach tej dotacji rolnik może otrzymać maksymalnie kwotę 200 tysięcy złotych. Może ją przeznaczyć na zakup nowego sprzętu rolniczego, technologii i maszyn o cechach ograniczających presję wywieraną na środowisko naturalne. Z możliwości tego finansowania mogą korzystać grupy rolników (co najmniej 3) oraz rolnicy indywidualni.

Ostatnim z najpowszechniejszych programów jest dotacja na maszyny rolnicze w ramach programu „Rozwój małych gospodarstw”. Dotyczy on możliwości zakupu maszyn dla gospodarstw, których wartość sięga maksymalnie 25 tysięcy euro. Aby uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn, konieczne jest w tym przypadku wykazanie w wynikach biznesplanu wzrostu wartości ekonomicznej gospodarstwa przynajmniej o 30%. Popularne są ponadto dotacje unijne na maszyny rolnicze i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kupujący nowe maszyny rolnicze najczęściej decydują się na sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów. Popularnością cieszą się ciągniki producenta CASE, Massey Ferguson, STEYR, URSUS, ciągniki John Deere. Powszechne są ciągniki z rozsiewaczem, zwłaszcza wśród właścicieli gospodarstw, na których stosuje się nawozy (głównie mineralne).

Kiedy warto skorzystać z wynajmu? Czy bardziej się opłaca niż zakup maszyny rolniczej?

Dla niektórych rolników korzystniejsze okazuje się wynajęcie konkretnego sprzętu niż zakup maszyny rolniczej na własność. Jako główną zaletę wypożyczenia maszyny wskazują oni rosnące ceny maszyn oraz ich serwisowania. Co więcej, w przypadku kupna własnego sprzętu konieczne jest posiadanie miejsca na jego przechowywanie, zwłaszcza poza sezonem. Unieruchomienie maszyny wiąże się z koniecznością znajomości tego, jak przygotować ciągnik do sezonu. Wynajem maszyn zapewnia ciągłość prac. Gwarantuje dostępność innego sprzętu w razie awarii czy usterki, nawet jeżeli prowadzi ona do unieruchomienia wynajmowanej maszyny. Nie wszyscy rolnicy mają możliwość zakupu nowego sprzętu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwia im zatem wynajem.

Używane maszyny rolnicze dla gospodarstw

Zakup maszyn rolniczych, które były używane, wiąże się niejednokrotnie z ponoszeniem wysokich kosztów w przyszłości. By tego uniknąć, warto skrupulatnie przyjrzeć się stanowi technicznemu pojazdu. Należy zwrócić uwagę na pracę i jakość filtra powietrza oraz filtra hydraulicznego w ciągniku. Istotna jest liczba motogodzin widniejąca na liczniku maszyny oraz brak wycieków i przerdzewień. O rychłej usterce może ponadto świadczyć zbyt mała moc maszyny, szczególnie w przypadku ciągników rolniczych. Warto również zastanowić się nad tym, czy rolnik preferuje kupno maszyny od osoby prywatnej, czy od firmy. Decydując się na oferty dystrybutorów, można zyskać większą pewność, że sprzedawca zaproponuje najmniej używany sprzęt, najwyższej jakości. Dopasuje go ponadto do indywidualnych potrzeb klienta i konieczności wykonania koniecznych prac w gospodarstwie rolnym. Przy wyborze pod uwagę bierze się powierzchnię użytków rolnych, planowany rozwój gospodarstwa, ilość użytków zielonych i rolnych, a przede wszystkim – koszt, jaki może ponieść rolnik w związku z planowaną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu głowne

665 199 755